Adobe’nin 2014 yılının 2.çeyreği sonunda hazırladığı ve geçtiğimiz günlerde yayınladığı “US Digital Video Benchmark” raporu son günlerde sıkça duyduğumuz online videonun artarak devam eden ivmesini bir kez daha gözler önüne sermiş oldu.

Rapordan önemli noktalara bakacak olursak ilk olarak karşımıza 2014 2.çeyreğindeki toplam online video tüketiminin yeni bir rekor kırarak bir önceki yılın aynı dönemine oranla %43 artığını ve 38.2 Milyara geldiğini görüyoruz.

 

video1

 

Bir diğer ilginç veri ise akıllı telefonlar üzerinden yapılan video izlemelerinin artık tabletleri geride bırakmış olması. Burada Apple dahil bir çok firmanın büyük boyutlu phablet cihazlar üretmesinin önemi oldukça yüksek gözüküyor. Akıllı telefonlarda bir önceki yılın aynı dönemine oranla video servislerine erişim %59 artarken tablet dünyasında bu oran %29 mertebesinde.

video2

 

Tahmin edilebileceği gibi bu büyümeden reklam piyasası da payını almış durumda. İzleyicilerin online dünyada 2014. 2 çeyreğinde video başına 2.08 reklam izledikleri bunun da yine bir önceki yılın %25.8 üzerinde olduğunu görebiliyoruz. Yakın dönemde artması beklenen kişiye özel reklam (targeted advertisement) yaklaşımlarının bu oranı daha da yukarı çekebileceğini söylemek yanlış olmasa gerek.

video2

 

Sonuç olarak her zaman söylediğimiz internet tabanlı servislerin sunmuş olduğu interaktif, dilediğiniz zaman dilediğiniz yerde içeriklere erişim konsepti son kullanıcıları cezbetmeye devam ediyor ve etmeye de artarak devam edecek gözüküyor. Servis kalitesi ve çeşitliliğin artması biz son kullanıcıların bu dünyaya erişimi için ise ayrı bir avantaj konumuna gelmiş durumda. Artık yavaş yavaş geleceğin TV izleme deneyimine adım atıyoruz dersek çok da yanılmamış olacağız diye düşünüyorum.

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Genel olarak izlenimler dogru ama Adobe nun raporu daha cok onlarin urunlerini kullanan firma ve kullaniclarla ilgili. Flash’in hizli bir sekilde daha portable teknolojilerle degistirildigini goz ardi etmemek lazim.