OTT servislerinde QoS faktörlerinden en büyüğü şüphesiz servisi alanların bağlantı hızları oluyor. Firmalar, düşük hızda internet bağlantısına sahip evlerden de kar elde edebilmek için, müşteri tabanını genişletebilmek için MS Smooth Streaming, HLS gibi ABS (Adaptive Btirate Streaming) teknolojilerini kullanıyorlar.

OTT servisleri için hayati önem taşıyan band genişliği, sizce “iyi” denebilecek bir serviste ne olmalıdır? 6Mps? 8Mbps? Servislerin, HD yayınlara daha fazla fiyat istemelerini göz önüne alırsak 10Mbps? 12 Mbps?

Cevabı tahminlerle aramak yerine ayda 36 MILYON üyenin, 1 MILYAR SAAT içerik izlediği Netflix’e bakalım.. Sonuçlar sizi şaşırtacak cinsten olabilir, çünkü global ölçekte 36 Milyon üyenin ortalama bandgenişliği, 3,32Mbps! (ülke ve operatör sayılarına göre ağırlıklı ortalaması)

Ülkelere göre Netflix’in ölçtüğü en iyi ve en kötülere bakacak olursak;

  • ABD’de Gigabit Internet hizmeti sunan Google en iyi olarak karşımıza çıkıyor
  • Nordig ülkelerinde de bandwidth Google ile yarışır durumda
  • En kötü bandwidth Meksika’da

Dünyanın 1 numaralı OTT servisinin 36 Milyon üyesi ortalama 3 Mbps bandwidth ile OTT servisini 1 Milyar saat izlemekte. Peki 3Mbps size tanıdık geldi mi? Hatırlayacağınız üzere Türkiye’deki Adil Kullanım Kotası alt limiti 3Mbps’e çıkarılmıştı. Bu tabiki AKN ile de full blown OTT servisi alınabilir anlamına gelmiyor fakat yine de ümit vaadedici bir sayı olarak duruyor.

Sonuç olarak, OTT video servislerinin bandwidth ihtiyaçları hiç de tahmin ettiğinizi gibi yüksek değil ve pekala ülkemizde de gerekli altyapı ulaşmış durumda.

Share.

About Author

Comments are closed.