OTT servisleri, gün geçtikçe kendilerini payTV operatörleriyle daha çok yarış eder halde buluyorlar. Bir medya firmasının en önemli assetlerinden biri olan içerik, bu yüzden bu rekabette önemli bir yer tutuyor. Netflix’in yıllık 2 Milyar $ olan içerik bütçesi de bize içeriğe verilen önemi açıkça gösteriyor. Birkaç yıl öncesine kadar daha çok catch-up ve vizyondan yeni kaldırılan filmler ile önerilen OTT hizmetleri, gün geçtikçe exclusive içeriklerle karşımıza çıkıyor. Daha önce bahsettiğimiz Amazon Originals‘a ek olarak Netflix, Tesco TV, Lovefilm, Youtube gibi firmalar exclusive içerik konusunda sürekli yeni içerikler ekliyorlar.

Netflix’in yıllık içerik bütçesi 2 Milyar $

Netflix’in exclusive içerik konusunda son olarak Arrested Development’ı sunacağını duyurması, daha sonra ise Viacom ile olan Dora The Explorer lisansını uzatmayacağını açıklaması exclusive content konusunda çok kararlı olduklarını ortaya koyuyor. Aynı şekilde daha küçük çapta da olsa Tesco TV’nin Elite New Face’i exclusive olarak yayınlayacağın açıklaması, Lovefilm’in İngiltere’de Vikings‘i yayınlamaya başlayacak olması Avrupa’da da ABD’deki trendin devam ettiğini gösteriyor.

OTT şirketleri, orjinal içerik konusundaki motivasyonları nereden geliyor? Bu soruya şu şekilde cevap verebiliriz, geleneksel broadcast ile izleyebildiğiniz bir içeriği OTT ile izlemek hoş olsa da kullanıcıları servise bağlamaya yetmeyecektir ama sadece OTT servisinde bulabildiğiniz kaliteli bir içerik, kullanıcılar için üyeliklerini devam ettirmek için gereken motivasyonu verecek ve churn rateleri düşürecektir.

OTT’deki exclusive rüzgarları, geleneksel yayıncılıktan yeni yayıncılığa geçişteki sürecin bir parçası olarak düşünülebilir. Değien kullanıcı profili artık istediği içeriği hangi aracıyla izlediğini önemsemiyor. PayTV operatörlerinden OTT servislerine bir geçiş, payTV şirketlerinin ördüğü yüksek duvarlar ve yönettikleri bütçeler yüzünden çok hızlı bir geçiş olmayacaktır fakat şunu da unutmayalım ki birkaç yıl önce ses getiren dizilerin, içeriklerin sadece OTT’de izlenebileceği hiçbir payTV operatörünün aklına gelmiyordu.

 

Share.

About Author

Comments are closed.