Nintendo yazısında da bahsettiğimiz gibi Xbox 360 and PS3 gibi oyun konsolları doğal olarak oyunculara özel geliştirilmiş ürünlerdir. Fakat Nintendo’nun da bu kervana katılmasıyla şirketkler sahip oldukları konsolları agresif biçimde geliştiriyorlar ve bu cihazların kabiliyetlerini bir hayli genişletiyorlar.Örneğin, son yıllarda Microsoft Xbox konsolunu dijitalleşen modern evlerin medya merkezi olarak konumlamaya çalışıyor. Redmonddan gelen bilgiye göre de bu isteklerine ulaştıklarını görüyoruz çünkü Xboxlarda oyundan daha fazla Film, dizi ve Showlardan oluşan videoların izlendiğini paylaştılar. Oyun konsollarından halen ne kadar kullanıcı rakamı tabii ki etkileyici fakat oyun konsolları üzerinden ne kadar kullanıcının video stream ettiği inanın daha da ilginç.
‘Xbox’un genel vizyonu evlerdeki dijital eğlencenin kalbi olması ‘ diyor eski Microsoft Xbox yöneticisi şimdilerde HBO Vice President’ı Otto Berkes.
Microsoft Xbox, Pazarlama ve strateji direktörü Yusuf Mehdi LA Times gazetesine verdiği bilgilere göre Xbox 360 kullanıcıları oyun oynamak için, film izlemek için ve müzik dinlemek için ayda ortalama 84 saat harcıyorlar. Son gelen istatistiklere göre bu rakam geçtiğimiz yılın ortalamasına göre %30 daha fazla. Bu artışını kaynağı ise özellikle video ve müzik streaming sayesinde olduğu söyleniyor. Yusuf Mehdi’nin son olarak eklemesi ise şöyle, insanlar Xboxlarını oyun oynamak için açıyor fakat sonrasında diğer eğlence ürünlerini tüketiyorlar. Tabii bu artışlar da ki en büyük etkenler HBO Go, Major League Baseball, and Comcast Xfinity video on-demand servisinin eklenmesine ek olarak ağır siklet vod platformu Netflix ve Youtube’un Xbox’da bulunması.
Oyun konsolları kendi aralarında oyunların exclusivitysi üzerinden satış stratejileri üretiyorlardı. Xbox’da olan oyunların bazıları Playstation’da yok, Playstation’da olanlar Xbox’da olmuyordu ancak şimdi salondaki kavga medya içeriğini çeşitlenmesi ile daha da büyüyecek.
Oyun konsolları da OTT sayesinde evrim geçiriyorlar artık sadece oyun konsolo değil salondaki medya merkezleri olarak konumlanıyorlar.

 

Share.

About Author

Comments are closed.