SES firmasının önderliğinde yürütülen ve BskyB ile Craftwork’un katkıları ile oluşturulan Sat->IP standardı giderek yayılmaya başlıyor. Sat->IP’nin ana hedefi, DVB-S veya SVB-S2 olarak gelen yayını master bir cihaz ile IP yayınına çevirmek ve Ethernet, Power line, Fiber veya Wifi üstünden herhangi bir cihaza gönderimini sağlamak. Fakat bu özelliğin daha kullanılabilir olması için, master veya server denebilecek cihaz birden fazla frekansa kitlenip farklı kullanıcılara hizmet verebiliyor. Buna uyumlu bir cihazınız varsa, bu STB client, Tablet, telefon olabilir, aynı anda istediğiniz yayını seyredebiliyorsunuz.

SES’in son yayınladığı haber ise endüstrinin ilk IP-LNB’sinin prototipinin hazır olduğu. Bu LNB, tek DVB-S2 IC alıcı sayesinde 8 ayrı kanaldan tüm frekans bandını kapsıyor. Bu sayede, 8 ayrı frekansa kitlenip bunu IP hattından unicast veya multicast olarak yayınlayabiliyor.

Free-to-air yayınlar için ideal görünen bu çözüm Operatör kısmında ise sıkıntılı. Şifreli yayınların bu sistem ile nasıl gönderileceği soru işareti. Mevcut durumda CI+ 1.3 speklerinin yanlızca bir şifreli yayını çözdüğünü düşünürsek, CI+ 1.4 ile bu sorun da ortadan kalkabilir. Havadan gelen yayının öncelikle broadcast tipindeyken şifresinin çözülmesi ve sonrasında IP paketinin içine gömülüp yayınlanması çözüm olacaktır. Tabi server’dan diğer cihazlara aktarım sırasında illegal kayıtları önlemek için yine bir şifreleme gerekecektir.

Share.

About Author

Comments are closed.