LG-Smart-TV

Strategy Analytics firmasının yapmış olduğu son araştırmaya gore 2013 yılında Smart TV sevkiyatlarında geçen yıla oranla %55 artışla 76 milyon birime ulaşılmış durumda.  Ayrıca bu rakam toplam TV sevkiyatlarının %33’ünü oluşturuyor.

Batı Avrupa bu anlamda başı çeken kıta olarak göze çarparken, bölgede 2013 yılında toplam TV sevkiyatının yaklaşık %45’i internet bağlantı özelliği olan Smart TV’lerden meydana geliyor.

Strategy Analytics’in tahminlerine gore ise  dünya çapında  2014 yıındaki toplam TV sevkiyatlarının %44’ü Smart TV’ler olması ve bu rakamın 2017 yılında %73’leri bulması bekleniyor.

Smart TV’ler bu oranda popüler olmaya devam ederken ne kadarı internete bağlanıyor derseniz şuan ABD ve Avrupa gibi sektörde başı çeken, aynı zamanda internet kullanımının da oldukça yoğun olduğu bölgelerde dahi oran %50’yi geçemiyor durumda.

Smart TV’lerin kullanılırlığını arttırma noktasında ise hem TV üreticilerine hem de içerik sağlayıcılara çok iş düşüyor. Bu platformların ikinci ekran olarak kullanılan mobil telefon ve tabletler ile entegre çalışabilmesi, aynı zamanda ülkelerin önde gelen içerik sağlayıcılarının premium içeriklerini burada sergilemeleri son kullanıcıların TV setlerini internete bağlamalarında itici güç olacağı ise kesin diyebiliriz.

Share.

About Author

Comments are closed.