Her geçen gün büyüyen ve gelişen Sosyal TV pazarı şimdiden büyük bir öneme sahip olarak göze çarpıyor. Sektörün en büyük şirketleri sosyal tv uygulamalarına ya da şirketlerine bet edip bu şirketlere yatırım yapıyorlar. Bu yatırımların ve eğilimin sonucunda pazarda 5 yıl içerisinde 2 basamaklı büyüme rakamları elde edileceği düşünülüyor. Marketsandmarkets’in yaptığı araştırmaya gore bu yıl $151.14 milyar USD olan Sosyal TV pazarı 2017 yılında $256.44 milyar USD olacağını ön görüyor. Bu da 2012 – 2017 yılları arasında yaklaşık CAGR’de %11.2’lik bir artış olarak göze çarpıyor.

Televizyon’un geleceğinde bulunacak en önemli özelliklerden birisi de TV üzerinden kullanıcıların Sosyal kanalları kullanarak interaksiyona geçmesi. Tabi yayıncılar da bu konu üzerinde çalışıp kullanıcı ile angaje olunabilecek programlar yaratıp kullanıcı sadakati ve reyting arrtırmak üzerine çalışıyorlar.

Şimdilik Avrupa ülkeleri pazar anlamında Sosyal TV pastasının en büyük diliimine sahipler. Marketsandmarkets bu  yıl ülkelerin pazarın $55.47 milyar  USD’lik kısmını alacağını ön görüyor. 2017 yılında ise bu rakamın $77.74 milyar USD olacağını düşünüyorlar. Bu da CAGR anlamında %7’lik bir büyüme rakamına denk geliyor.

Sosyal TV girişimleri büyük yatırımcıların dikkatini çekse de, pazarda bulunan büyük oyuncular facebook ve twitter gibi sosyal platformlar ile direkt anlaşmalar yapıyorlar. Ülkemiz’de de hareketlenmeler olsa da şimdilik sadece hashtagler ile yürüyen bir interaksiyon mevcut, bundan sonra bu domain özelinde yapılacak uygulamalar ve yarışmaların oluşacağını düşünüyorum. Bunun haricinde Tivilog gibi check-in uygulamaları ve daha yarışmacı uygulamalar ile bu deneyim kesinlikle daha da zenginleşecektir.

Share.

About Author

Comments are closed.