Başlıktan da anlaşılacağı üzere Post-PC çağına şahitlik eden nesil olarak çok önemli bir gerçekle yüzleşmeye başlıyoruz. Artık dünyanın bir çok yerinde tablet üzerinden gerçekleştirilen canlı ya da VoD içerik tüketimi PC dünyasını geride bırakmaya başlıyor. Özellikle iPad’in öncülüğünü yaptığı tablet satışlarındaki patlama ve son kullanıcılara multimedya tabanlı servisleri çok uygun ve kullanıcı dostu şekilde sunabilen arayüzler sayesinde tablet dünyasının PC karşısındaki önlenemez yükselişini hep birlikte görüyor duruma geldik.

Avrupa’daki en önemli OTT TV oyuncularından BBC’nin iPlayer uygulaması 2014 Nisan sonu itibarı ile ilk kez tablet üzerinden gelen içerik izleme isteklerinin PC’yi ve diğer mecraların tamamını geçmeye başardığı bilgisini basınla paylaştı. Habere göre iPlayer uygulamasına gelen toplam trafiğin (İstatistikler iPlayer’ın tekrar izle servisinden alınıyor) %30’u tablet üzerinden gerçekleşirken, bunu %28’le PC’ler ve %18’le akıllı telefonlar takip etti. Geri kalan trafik ise, akıllı TV’ler, oyun konsolları ve diğer connected cihazlar tarafından gerçekleşmiş gözüküyor.

iPlayer-March-14

 

Aynı haberde iPlayer’ın TV ve radyo programlarına gelen izleme isteklerinin bir önceki ölçüm dönemine göre 4%  arttığı gözlemlenirken ortalama günlük ziyaret ise  9 Milyon gibi çok ciddi bir sayıya ulaşmış durumda.

Ülkemizdeki önemli OTT TV uygulamalarında da tabletin ve akıllı telefonların toplam içerik izlemedeki payı ciddi oranda artmakla birlikte henüz PC’yi geçmiş olabileceğini söylemek için biraz erken. Özellikle long-form yani uzun süreli videolarda halen PC üzerindeki tüketim mobil cihazların önünde gözüküyor. İçinde daha küçük video’lar barından uygulamalar (özellikle spor vb. içeriğe sahip olanlar) ise ziyaretçi anlamında PC üzerinden ziyaret edilen websitelerini yakalamış ya da geçmeye çok yaklaşmış durumdalar.

Kuvvetle muhtemelen önümüzdeki 1 yıl içinde bizim OTT TV servislerimizde de iPlayer’ın sonuçlarına benzer rakamlarla karşılaşıyor olacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.