Televizyon reklamlarının normal yayın sesinden daha yüksek kullanıldığı su götürmez bir gerçek. Geçtiğimiz akşam annem “reklamlarda ses çok yüksek ama yayına geçince hiçbir şey duymuyorum” diye sitem ediyordu.

Esasında bu yeni bir problem değil geçmişten günümüze gelen bir sıkıntı. bu konuda bildiğim kadarı ile almanya bir istisna gösteriyor. bununda sebebi hitlerin almanyayı yönettiği yıllara dayanıyor. bu dönemde hitler konuşmalarını her zaman yüksek ses ile yaptığı için alman vatandaşların bir yüksek ses fobisi ortaya çıkıyor. işte bu nedenden dolayı almanya televizyonları belirli bir ses aralığında izleyicilere yayın yapıyorlar.

Mantık olarak yüksek ses ile dikkat çekmek ilk başlarda ilgi çekici bir model olarak gözükebilir. Durgun ya da uyuyan izleyiciyi dürtükleyip o anda markayı beyninin derinliklerine sokuşturmak. ama babamın “ulan bu markadan alacağım bile varsa bundan sonra almayacağım” isyanını duyarsanız o zaman bu modelde ufaktan bir sıkıntının yaşanabileceğini anlarsınız.

Bu tür anlık etkileyiciliğe bağlı reklam davranışları belki anlık alışverişlere dönüp kısa vadeli başarılara imza atabilir. Ancak uzun vadede başarı ve sustainable satış rakamları için love brand fikrini benimseyip o yönde stratejiler yapmak gerekiyor.

Yükseltilmemiş Reklam Sesi:

Yükseltilmiş versiyon:

Share.

About Author

Comments are closed.