TTNet,  geçtiğimiz Cuma günü düzenlediği bir basın toplantısı ile sektörün genel bir resmini çekerek, medya mensupları ile internet ve Tivibu servisinin kullanım istatistiklerini paylaştı. Bu basın toplantısında paylaşılan veriler ile ilgili resmi blog sayfasında bir yazı yayınlandı.  İlgili yazıya bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Biz de sizlerle Tivilogy’nin durduğu yerden basın toplantısında Tivibu Ev hakkında paylaşılan abone sayısı verisinin ne anlama geldiğini yorumlayalım istedik.

-> Tivibu Ev servisinin abone sayısı , 16 ay sonunda 100 bin aboneye ulaştı.

Digiturk, D-Smart ve KabloTV (Teledünya) nın peşinden 4. Pay-TV platformu olarak sunulan bir servis için 16 ayda 100K aboneya ulaşmak  bir başarı olarak değerlendirilebilir.

Bir karşılaştırma kriteri olması için UK’de, British Telecom tarafından BT Vision adıyla pazarlanan IPTV servisi ile karşılaştırmak anlamlı olabilir.  2006 Aralık ayında lansmanı yapılmış olan BT Vision servisi Mayıs 2012 itibariyle 717K aboneye ulaşmış durumda. Yaklaşık 6 yaşında bir servis olduğunu düşünürsek her yıl ortalamada yine yaklaşık net 120K abone kazanımı yaptığını düşünebiliriz. TTNet’in 16 aylık süre sonunda ulaştığı abone sayısına yakın.

BT Vision’un Tivibu Ev değer önermesine göre iki temel farkı var.

  • BT Vision hybrid DTT ve IPTV servisi. Bunun Türkçesi şu: Lineer TV kanallarını , sayısal karasal yayın ile alırken (Freeview) , VOD içeriklerine internet altyapısı üzerinden ulaşabiliyorsunuz. Bu tercihin time-to-market ve capex açısından avantaj sağlamış olduğu aşikar. Aşağıdaki resimde BT Vision cihazının arka panelini görebilirsiniz. Cihaz RF in girişinden sayısal karasal yayınları alırken, Seç İzle içeriklerine ve etkileşimli servislere LAN portu üzerinden erişilebiliyor.

  • BT Vision lansmanı takiben 2007 yılından sonra BSkyB ile birlikte Premier Lig maçlarının yayın haklarına 3 yıllığına sahip oldu. Bu değerli içeriğin yeni abone kazanımında itici gücü aşikar (Türkiye’de sonraki naklen yayın ihalesinin 2014 yılında yapılması bekleniyor. Ne kadar kıran kırana geçeceğini, kimlerin gireceğini tahmin etmek güç değil)

 

Bu kapsamda değerlendirildiğinde, TTNet’in pure-IP çözümü ile, spor içeriği de olmadan geldiği nokta dikkate değer. Bu gelişimde Mart ayında başlamış olan “ücretsiz kurulum ve ilk 2 ay bedava” kampanyasının itici kuvveti yadsınamaz. “Bedava” her zaman çalışıyor !

Öte yandan, geçtiğimiz günlerde yayınlanan bir raporda global olarak geniş bant aboneleri arasında IPTV abone oranının %15 olduğu ifade edildi. Bu çerçevede bakıldığında 6 milyon aboneli TTNet’in ortalamaya ulaşmak için 800K abonelik yolu var.

 

Share.

About Author

Comments are closed.