İlk defa Mart 2012’de iPhone ve Android tabanlı akıllı telefonlar için yayınlanan, Nisan ayında iPad versiyonu ile güncellenen Tivibu Ev second-screen uygulaması gerçekten TV izleme, menülerde gezme, uzaktan kumanda kullanımı ve özellikle yazı yazma (typing) konusunda büyük kolaylıklar getiriyor. tivilogy’nin bu yazısında Türkiye’de henüz benzeri olmayan bu uygulamanın getirdiği yeniliklerden ve TV keyfini hangi alanlarda kolaylaştırdığından bahsedeceğiz.

 

Hepimiz biliriz ki uzaktan kumandayı, kumandanın gönderdiği kızıl ötesi sinyalini alabilmesi için alıcının bulunduğu cihaza(televizyon, decoder, DVD player vb.) doğrultmanız  gerekir. Smartphone veya tablette yüklü ‘Tivibu Ev’  uygulaması ise, sanal uzaktan kumandası ile  IPTV alıcısına Wifi ağı üzerinden bağlandığı için evin içinde wifi sinyalinin erişebildiği herhangi bir noktadan cihazı kontrol edebilmenize olanak sağlar. Örneğin, yatak odanızdan salondaki televizyonu açıp kapatabilir, ses seviyesini değiştirebilirsiniz. Zaten televizyon izlerken elinizin altında bulunduğuna emin olduğumuz telefonunuz web tarayıcı, mp3 player, fotoğraf makinesi vb. nice özelliklerinin yanına uzaktan kumanda işlevini de ekliyor ve böylece evdeki uzaktan  kumandalardan birini ortadan kaldırmanıza izin veriyor.

Nisan ayında uygulamada yapılan güncelleme ise kullanım kolaylığı açısından ileriye doğru kocaman bir adım niteliğindeydi. Şimdilik sadece iPad desteği mevcut ama Android tablet sürümünün de yakında yayınlanması planlanıyor.

Amerika’nın en büyük operatörlerinden Comcast’in XFinity TV servisi için benzer bir iPad uygulaması var. Uygulamayı yakından tanımak için aşağıdaki videoyu izleyelim. 

Bize kalırsa TTNet de Tivibu Ev iPad uygulaması için benzer bir official video hazırlayıp yayınlamalı. Yerli malı iPad app, XFinity TV uygulamasının yaptıklarının neredeyse tamamını yapabiliyor. Belki de tek temel fark Tivibu Ev uygulamasından iPad’den video izleyemiyor oluşunuz. Aşağıdaki resimler, iPad’imden aldığım ekran görüntüleri; (görüntülerin büyük halini görmek için lütfen resmin üzerine tıklayınız)

Uygulamanın en büyük getirisi hantal kumanda-TV grafik arayüzü etkileşimi yerine dokunmatik ekranda, VOD menüleri arasında akıcı bir şekilde gezebiliyor olmak. Ayrıca izlemek istediğiniz filmi rahatça başlatabiliyorsunuz.  VOD içeriği başlattıktan sonra da yine iPad ile timeshift(durdur,oynat, ileri/geri sar) komutlarını STB’a gönderebiliyorsunuz. Yazı yazmak istediğinizde kumanda yerine iPad ekranındaki sanal klavyeden kolayca yazabiliyorsunuz. TV ekranında gösterilen sanal klavyede kumanda ile yazmanın zorluğu ile kıyaslandığında ne kadar kolay olduğuna inanamayacaksınız. Son olarak menüler arasında, özellikle uzun listeler üzerinde dokunmatik ekranda swipe efekti ile hızlı ve verimli şekilde gezebilirsiniz. Özetle Tivibu Ev iPad second-screen app, “convenient” bir deneyim yaşatmak için çok doğru ve kusursuza yakın çalışan bir çözüm getirmiş. Minik bir eleştiri olarak uygulamanın grafik tasarımında seçilen renklerin biraz koyu renkler olduğunu, biraz daha enerji verici renkler kullanılabileceğini ifade edebiliriz.

XFinity TV uygulamasında olduğu gibi platform transcoding desteklediğinde seçilen içeriği iPad’den de izlemek mümkün hale gelecektir. Ancak bunun teknoloji olarak zaman alacağını düşünüyoruz. Comcast, TV yayınını wifi router üzerinden iPad’e göndermesi için AnyPlay adını verdiği bir donanım kullanıyor.

Uzun lafın kısası, eğer sizde 100K’ya yaklaşan Tivibu Ev abonesi hanelerden birindeyseniz ve iPad’iniz de mevcutsa bu uygulamayı indirmek için vakit kaybetmeyin deriz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.