Daha önce bahsettigimiz gibi HEVC, önümüzdeki yılın trendi olmaya aday, gün geçtikçe daha fazla platformlarda HEVC konuşulmaya başlanıyor. Bilindiği üzere HEVC, daha düşük bandwidth ile HD video kalitesi sunmayı sağlayan h264’ün tahtına aday bir sıkıştırma teknolojisi. DVB-T2 ile birlikte HEVC, 8K UHD videoya imkan verdiğinden kullanıcıların DVB-T2 seçmesi için çok cazip bir özellik olarak düşünülebilir.

ASO’dan sonra MSO

Avrupa’da zaten DVB-T sistemine geçmiş ülkelere baktıgımızda İtalya’da 2015, Fransa’da 2018 yılları DVB-T2 HEVC geçişi için konuşulmaya başlandı bile. Bu geçişlerle birlikte bizim henüz yaşamadığımız ASO (Analog Switch Off) sonrası yeni bir kavram daha hayatımıza girmiş oluyor MSO (Mpeg2/4 Switch Off).

Türkiye’nin Sayısal Yolculuğunda HEVC Olmalı

Türkiye’de DVB-T2’ye gün sayarken, HEVC konusuna değinmenin tam zamanı ve yeri. Türkiye’de DVB-T2, MPEG4 olarak başlayacak ve tüm sistem buna göre kurulacak. Peki DVB-T2 ile birlikte HEVC TSY’nin yol haritasında var mı? Şimdilik böyle bir bilgi yok ama bize göre mutlaka HEVC TSY’nin yol haritasına alınmalı.

HEVC’nin sağladığı UHD kanallar DVB-S PayTV operatörlerini cezbederken yarı yarıya bandwidth kullanımı ile aynı kalitede HD yayın imkanı da IPTV operatörleri ve OTT  için güzel bir fırsat. Böyle bir ortamda  Türkiye yeni başlayacağı DVB-T2 macerasında MPEG4’e bağlı kalıp belki de şimdiden bir HEVC geçiş planı yapmazsa rakipleri ile yarışma şansını da büyük ölçüde kaybedecek.

Share.

About Author

Comments are closed.