Halihazırda TTNET ile Tivibu IPTV hizmetini sunan Turk Telekom, artık IPTV sistemi sunmak isteyen firmalara da kendi altyapısını açıyor. Turk Telekom, multicast desteği ve beraberinde oldukça yüklü bir miktar olan altyapı yatırımını, Türkiye için IPTV servisi vermek isteyen firmalara kiralayacak. bu kiralama ile birlikte yeni IPTV servisleri ile de Turkiye IPTV pazarı hareketlilik kazanabilir diye düşünebilirsiniz fakat fiyatları gördüğünüzde IPTV’nin etrafına yüksek bariyerler kurulduğunu görebilirsiniz.

tt-iptv

Turk Telekom’un fiyatlarına bakacak olursak;

  • Tek seferlik 500.461,00 TL bağlantı ücreti
  • 100 Mbit bağlantı için 79,826.96 TL
  • 50 santrale kadar santral başına 4.000 TL
  • 1000 aboneye kadar abone başına aylık 8,93 TL

Turk Telekom benzer bir şekilde broadband altyapısını da firmalara sunuyor fakat rakip firmalar tarafından eleştirilerden de kurtulamıyor. Kendisinin de yarıştığı bu alanda firmaların rekabet edemeyeceklerine dair açıklamaları zaman zaman basında görüyoruz. Rekabet kurumu tarafından sıkı kontrol altında tutulan telekom sektöründe IPTV hizmeti de yerini alacağa benziyor.

Son olarak, bu fiyatlara katlanarak bir IPTV hizmeti mi? SAAS modelinde bir OTT hizmeti mi? İkisinin de kendine göre avantajları ve dezavantajları var, siz olsanız hangisiyle gidersiniz?

Share.

About Author

Comments are closed.