Turkcell, bir süredir Mobil TV servisi ile cep telefonları üzerinden TV hizmeti sunuyordu. Bugün, TV platform işletmeciliğinde büyük bir adım attı ve  Turkcell TV+ ile  yepyeni bir kullanıcı deneyimiyle TV servisini sadece cep telefonlarından değil 3 ekrandan da (web, tablet ve smartphone) erişilebilir hale getirdi.  Böylece TTNet’in Tivibu servisi ile aynı kulvara girmiş oldu.

Biz de tivilogy olarak sıcağı sıcağına bu 2 farklı değer önermesini teraziye çıkartalım istedik. Karşılaştırmayı aşağıdaki başlıklar halinde yapmak doğru olacaktır.

  • Fiyat & İçerik
  • Erişilebilirlik
  • Teknoloji
  • Kullanıcı deneyimi
  • Servis kalitesi
Genellikle uzun yazıların sonuna kadar okunmadığını ve caydırıcı olabildiğinden hareketle dizinin bu ilk bölümünde karşılaştırma kriterlerinden sadece fiyat & içerik konusunu masaya yatıralım. Ancak ondan önce olabildiğince elma-elma karşılaştırması yapabilmek için bir konunun altını çizmek gerek. Turkcell, marka stratejisi olarak  web ve mobil cihazlar(smartphone ve tablet) üzerinden sunulan servisler arasında bir ayrıma gitmeyerek tamamına Turkcell TV+ adını verirken TTNet, web TV servisine Tivibu Web, mobil cihazlar üzerinden sunulan servisine Tivibu Cep demeyi tercih etti. IPTV servisi olan Tivibu Ev’in ise henüz Turkcell TV+ teklifinde karşılığı yok. Özetle birebir karşılaştırma için “Turkcell TV+” ile “Tivibu Web + Cep”‘ servislerini analiz etmek gerekir.

Fiyat & İçerik

Tivibu Web iki paket şeklinde sunuluyor. Tivibu Maxi (3.90 TL) ve Tivibu Maxi Plus (7.90 TL).
Tivibu Maxi Plus’a abone olunduğunda ise 3.90 TL değerindeki Tivibu Cep ücretsiz sunuluyor. Dilerseniz bu paketlere ek olarak 7 TL’ye Sinema TV paketi de satın alabilirsiniz.

Kökleri GSM operatörlerinin paketlerine dayanan komplex paketlerini insanın kafasını bulandırıyor, değil mi? Sizler için basitleştireyim. Toplamda şu seçenekleriniz var.
  • 3.90 TL’ye sadece web’den veya sadece cep/tablet’ten izleyebilirsiniz.
  • 7.90 TL’ye üç ekrandan (web, cep ve tablet) da TV izleyebilirsiniz.
  • Dilerseniz ek 7 TL ile Sinema TV’deki filmleri izleyebilirsiniz.
İki paket arasında fark ise Maxi pakette 79 canlı kanal, Maxi Plus’da 90 kanal var. Ayrıca Seç-İzle içerikleri de sırasıyla 2000 ve 4000.
TTNet’in mevcut abonelerinin çoğunluğunun Maxi pakete abone olduğunu düşünmek makul. ARPU’nun 5 TL’yi geçtiğini zannetmiyorum.
Canlı yayını durdurma, geri alma ve populer dizilere 1 hafta boyunca ulaşabilme imkanı artık standart hale gelmiş özellikler.
Turkcell TV+ teklifine baktığımızda aşağıdaki tablo karşımıza çıkıyor.

9.90 TL’lik sinema paketinin 7.90’lık Tivibu Web Maxi Plus’a benzediğini görüyoruz. Başlangıç ve Standart paketler yaygınlığı artırmak ve daha fazla abone çekmek için tasarlanmış paketler. 3.90’lık Tivibu Maxi paketin karşısında duruyorlar. İçerik konusunda fark yaratacak olan paket ise Lig TV paketi. Lig TV içeriğin sadece Turkcell 3G üzerinden sunulacak olması değerli içeriğin nasıl da kaldıraç olabildiğinin güzel bir örneği. 42 civarı canlı yayınlanan kanal sayısı 79 ve 90 kanallı Tivibu’ya göre daha zayıf bir varlık.

Resmin bütününe bakıldığında paket fiyatları açısından önemli bir fark yok. Turkcell Sinema paketini fiyatlarken belli ki Maxi Plus’ın paket fiyatı üzerine, marka algısındaki avantaja güvenerek 2 TL eklemiş. Bu karşılaştırmada birinin diğerine göre bir fiyat avantajından bahsetmek bana göre mümkün değil.
İçerik açısından kıyaslandığında ise Lig TV paketi, Tanıl’ın önceki yazısında ifade ettiği gibi  “Content is the king” bakış açımıza göre bariz bir ayırt edici bir özellik olduğunu görüyoruz.  Canlı kanal sayısı bakımından Tivibu platformu daha üstün ancak Lig TV’nin yarattığı  farkı kapatabildiğini söylemek güç. Lig TV’nin sadece 3G üzerinden erişilebiliyor olması ancak kotadan düşmediği değerlendirildiğinde halihazırda 3G paketi olan bir Turkcell abonesi için fazladan bir 7 TL ödeyip maç izleyebiliyor olmak cazip olacaktır.
Sonraki bölümde iki servisi erişebilirlik perspektifinden değerlendiriyor olacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.