BTK’nin açıkladığı abone rakamlarını 2011 4.çeyrekten başlayıp 2012 3.çeyreğe kadar olan dönemde incelediğimizde aşağıdaki tablo karşımıza çıkıyor. Bunlar resmi verileri kullanmak suretiyle Pay-TV pazarını tanımlamak için faydalanabileceğimiz rakamlar:

Öncelikle Türkiye’deki Pay-TV pazarının tanımını yapalım:
Zengin TV içeriğini, yüksek kalitede ve müşteri memnuniyeti sağlayacak servis kalitesinde (satış-sonrası destek, çağrı merkezi, cihaz tamiri/değişimi vs.)  izleyebilmek için aylık belirli bir bedel ödeyen hanelerin toplam hane sayısına oranı

Bu elbette tartışmaya açık bir tanım. Tivilogy olarak mobil cihazlar, PC  ve Smart TV üzerinden ücretli izlenebilen OTT TV servislerini bu kapsamda değerlendir(e)medik. Bunun temel sebebi regule olmayan OTT marketinde sağlıklı verilere ulaşmanın zorluğuydu. Bununla beraber Turkcell TV, Tivibu, Digiturk Play benzeri abonelik sistemi ile sunulan servislerin de Pay-TV pazarına eklenmesi gerektiğini düşünüyoruz.

Yukarıda tabloda pay-TV pazarını hesaplarken toplam hane sayısı 18 milyon olarak kabul edildi. Bu çerçevede son çeyrekte Pay-TV pazarının yüzde 34.70′e ulaştığını görüyoruz. Bu elbette sevindirici bir gelişme.

Tivilogy, analog yayınların sonlandırılacağı 2015 yılını takiben Pay-TV pazarının toplam büyüklüğünün %50’ye yaklaşacağını tahmin ediyor.

Bu tablodaki verileri daha anlamlı hale getirmek için aşağıdaki grafiklere göz atalım:

Türkiye’de Pay-TV pazarının büyümesi ivmelenerek devam ediyor. Kablo TV abone sayısı son 4 çeyrekte pek değişmemiş olsa da Digiturk, D-Smart ve Tivibu Ev abone sayısında süreklilik arz eden bir artış gözlemleniyor.

Pay-TV abone sayısına kumulative olarak baktığımızda pazardaki büyüme daha belirgin bir şekilde gözlemlenebiliyor.

Yukarıdaki tanıma göre Pay-TV pazarındaki pazar paylarının dağılımına baktığımızda Digiturk %52 ile pazar lideri konumunda. D-Smart ve Kablo TV ile de sırasıyla %26 ve %20’lik pazar payları ile Digiturk’ü takip ediyorlar. Geçtiğimiz 4 çeyrek boyunca her çeyrek abone sayısını sürekli olarak birkaç onbin artırmayı başarmış tek IPTV servisi Tivibu Ev ise şimdilik toplam pastadan %2 pay alabilmiş durumda.

BTK, önümüzdeki çeyreklerde yeni verileri açıkladıkça ilgili Tivilogy grafiklerini de güncellemeyi planlıyoruz.

Tivilogy olarak Türkiye’de belki de ilk defa toplam Pay-TV pazarının tanımını yapmaya çalıştık. Oyuncuları ve pazar paylarını masaya yatırdık.  Eğer sizin de bu konuda yorumlarınız varsa lütfen çekinmeden paylaşınız, ortak akıl ile en doğru ifade ve rakamsal değerlere ulaşmaya çalışalım.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Digiturk’un Q3 itibariyle 700K abone artışı ve PAYTV pazarını büyütmesi muhteşem. Pazardaki büyümeye ilişkin bir araştırmanında sitenizde yer almasını ve irdelemenizi öneririm.

  2. 18 milyon haneye gore bir % 34’luk bir Pay TV pazari orani cikarilmis ancak bu hesaplamada tek hanenin birden fazla platformlara abone oldugu dikkate alinmamis durumda…Bence burada da mantikli bir assumption yapilip haneye gore Pay TV pazari yuzdesi daha da duzeltilebilir ki bu da geriye kalan potansiyel haneyi gostermesi acisindan onemli olacaktir…Tamamen tahmini ama D-SMART abonelerinin minimum % 50’si, Kablo TV abonelerinin % 30 u, Tivibu abonelerinin neredeyse % 80’si ayni zamanda Digiturk abonesidir diye dusunuyorum…