Son yıllarda içerik kalitesi ve farklı içerik sunumları konusunda dünyamızda trendler olmaya başladı. Önceki yıllarda 3B içerik inanılmaz bir pazarlama aracı olarak kullanılsa da modası çabuk geçmişe benziyor. Malum 4k Ultra HD içerik ile TV satışlarındaki pazarlama aktiviteleri de şenlendi.

Tabii ki içerikten önce bu deneyimi kullanıcıya sunacak TV setleri yani üreticilerin bu konuda hamleler yapması gerekiyor. Şu an için 4K oynatabilen TV’ler satın alınabilir etiketlere sahip değiller dolayısı ile kritik kitleye ulaşmayacaklarından içerikleri buraya getirmek lisansörler açısından hem kolay olmayacak hem de ROI çekici gelmeyecektir.

Yukarıda yazdığımız dinamikler bir tarafta kalsın Digitürk, vizyoner bir bakış açısı ve pazarın isteklerine cevap vermek için 4K yayın çalışmalarına başkladı bile. 19 Nisan günü duyurdukları Eutelsat (Euronext Paris: ETL) iş birliği ile sektörde bir ilke imza atarak 2 Nisan günü ilk defa HDTV’nin 4 katı daha yüksek çözünürlüğe sahip 8 milyon piksellik yayını Beşiktaş’da bulunan merkez binalarında gerçekleştirdiler.

 

Share.

About Author

2 yorum