Turksat, FOX ile yaptığı anlaşma ile NatGeo OTT uygulamasını Teledünya Üst Paket üyerlerine ücretsiz olarak sunmaya başladı. NatGeo Play, catch-up servisi ile farklı cihazlarda NatGeo içeriğini son kullanıcıya sunacak. Aynı zamanda Apple Airplay özelliği ile AppleTV’ye sahip olan kullanıcılar TV’den de bu içeriği izleyebilecek. NatGeo Play’in aynı zamanda PC versiyonu da aynı anda sunuldu.

Uygulama belgesellerin full sürümlerini sunarken bunun yanında, fotoğraf galerisi, ansiklopedi, günün fotoğrafı, kanal yayın akışı, en beğenilenler gibi özellikler de sunuyor.

NatGeo Play, ilk defa Türkiye’de lansmanı yapılan bir uygulama ve ilgi gösteren kesim için çok güzel bir farklılık yaratan bir faktör olacak fakat Turksat’ın OTT, interaktif TV vb konularında oldukça geride kaldığını, bu tip partnership hamleleriyle piayasayı yakalayabileceğini düşünmek oldukça güç.

Turksat, hızlı gelişen TV endüstrisinde elindeki abone baseinden daha fazla nasıl kar edileceğini çok iyi analiz etmelidir. Yapılan NatGeo hamlesi uygun bir adım olsa da oldukça yetersiz kalıyor. Türksat’ın farklı subscription bundle’ları ile, farklı catch-up ve portal hizmetleriyle, triple play ürünleriyle bir ekosistem oluşturup karını maksimize etme yöntemleri üzerine yoğunlaşması gerekiyor. Türksat’ın elinde churn rate’i düşük, yeni kar yöntemleri bulabileceğiniz sabit bir müşteri tabanı var ve akıllıca bir stratejiyle buradaki karı maksimize etmek mümkün, tek sorun buradaki stratejinin eksik olması gibi gözüküyor.

Share.

About Author

Comments are closed.