Tv izlenme oranları ölçümü yapan Nielsen, 2013 Eylül’den itibaren izlenme oranlarına internet üzerinden izlenen içeriği de dahil edeceğini açıkladı. Bu doğrultuda broadband üzerinden izlenen video ölçümleri için de örnek evlere yazılım ve donanım sağlanacağı da açıklandı. Nielsen aynı zamanda smartphone ve tabletlerde de izlenme oranlarını ölçmek için alternatif yollar aramaya başladı.

Nielsen’i bu karar iten en önemli etken, yıllardır ABD’de evlerin %99’unda kablo TV veya uydu yayını varken son yıllarda, “cord cutting” ile bu servisi almayan ev oranı %4.2’ye yükselmiş durumda.  %4.2’lik izleyici kitlesi Netflix, Amazon gibi servislerden TV izlemeyi tercih ediyor.

Nielsen’in bu hareketi TV izleme alışkanlığında siyah beyazdan renkli TV’ye geçiş kadar büyük bir “paradigm shift”in en somut çıktılarından biri olmuş oluyor. İş dünyası, tüketici dünyası, pazarlama dünyası tahminimize uygun bir şekilde TV izleme alışkanlığının post-PC çağa geçtiğimiz bu günlerde değiştiğini kabul edip bu doğrultuda ilerlemeye devam ediyor.

Share.

About Author

Comments are closed.