Pay-TV sağlayıcıları TV everywhere ve OTT servislerinin oyuna girmesi sonucunda iş hacimlerini arttırmaya çalışırken yeni engeller ile karşılaşıyorlar. TV pazarı hızla evrime uğramaya devam ettiğinden ve endüstri oyuncuları pazarda söz sahibi olmak istiyorlar ise  mutlaka OTT ve TV everywhere çözümlerine odaklanmaları gerekiyor.

TV everywhere çözümlerinin büyüme oranlarına bakıldığında göz ardı edilemez rakamlar olduğunu görebiliriz. Temmuz 2011 – Ocak 2013 arasında TV everywhere ya da çoklu ekran çözümlerine abonelik sayıları doğu ve batı avrupa’da iki katına çıkarken diğer kıtalarda 10 katına ulaştı. Bu büyüme özellikle halen Amerikan OTT video pazarının sadece bir parçası kadar olan batı avrupa’da ilginç görünüyor.

İçerik servislerine harcama bütçelerinden bağımsız olarak izleyiciler TV everywhere çözümlerine oldukça ilgili ve bu konuda heyecanlılar. Pay-TV operatörleri de bu heyecanı ve talebi görünce yavaş da olsa bu alanda izleyicilere servis vermeye başladılar. Bu konudaki farkındalık da yükselişte; TV everywhere çözümlerinin sunulduğunun farkında olan abonelerin oranı Aralık 2010 yılında %17 iken Kasım 2012 yılında %26 oranına ulaşmış.

Pazarda etkin rol almak için 2014 yılı içerik servis sağlayıcılarının adım attığı ve TV everywhere çözümlerini abonelere sağlamak için gerekli araçları edinip talebe cevap verme noktasında atılım yapacakları bir yıl olacak. Aşağıda ViaccessOrca’nın hazırladığı infografikte daha detaylı bilgi ve çıkarımları görebilirsiniz.

Kaynak: viaccessorca blog

TVEverywhere_Infographic1

 

Share.

About Author

Comments are closed.