TiVo’nun bu yıl 21-26 Ağustos arası ABD’de yaptığı, haftalık herhangi bir cihazdan en az 11 saat TV izleyen 18 yaş üzeri 856 kişi ile yaptığı anket sonucundan çıkardığı raporlara göre, izleyicilerin %51‘i neredeyse her TV izlediklerinde multitasking yaptılar. Bu oran, geçtiğimiz yıla göre %36 kadar artış gösterdi.

Bununla birlikte kullanıcıların %47’si multitasking yaparken TV ekranlarını odak noktalarında tutuyor. Bu rakam geçtiğimiz yıla oranla %39 artmış gözüküyor. Sadece TV izleme zamanında %8’lik bir düşüş olurken, multitasking ile birlikte TV izleme süresi %26’da kaldı. Başka bir deyişle multitasking TV izleme süresi artarken TV halen kullanıcıların odak noktasında.

 

TiVo-Share-TV-Viewing-Time-Spent-Multitasking-Oct2014

Ana mevzulardan bir tanesi şu ki, TV multitasking aktiviteler ile erişimini geliştirmiyor. Ankete cevap veren ve herhangi bir cihaz üzeriden haftada 7 saat üzeri TV izleyen kullanıcılardan sadece %5’i TV ile ilintili multitasking aktivitelerde bulunuyorlar. TV spent time için daha da sıkıntı olanı yine aynı katılımcı kümesinin %50’si TV ile ilintili olmayan aktivitelerde bulunuyor. Örneğin internette gezme %74, eposta %73, SMS %71.

TV ile birlikte yapılan online aktiviteler şu an için sıcak konulardan. Özellike TV reklamlarında kaldıraç etkisi düşünüldüğünden konu iyice önemli bir hal alıyor. Fakat bu aktiviteler TV reklamlarının performansları hakkında da soru işaretleri doğuruyor. TiVo’nun yaptığı ankete cevap veren katılımcıların %56’sı her reklam kuşağında çevrelerindeki cihazlar ile başka aktivitelerde bulunuyorlar.

TiVo anketinden öne çıkan diğer başlıklar:

  • TV izlerken en çok kullanılan cihazlar %78 ile akıllı telefonlar ve %72 ile dizüstü bilgisayarlar olarak öne çıkıyor.
  • Neredeyse 10 kullanıcıdan 6’sı her TV izlediklerinde farklı bir cihaz kullandıklarını belirttiler.
  • 5 kullanıcıdan sadece 1’i izledikleri programlar ile ilgili sosyal medyada post attıklarını belirtti.
  • 10 kullanıcıdan 6’sı TV izlerken programlardaki Twitter hashtaglerini fark ettiğini belirtirken bunlardan %53’ü bu hastagleri görmekten mutlu değil.

Yapılan bu anket keşke Türkiye pazarı için de Nielsen ya da TNS tarafından yapılsa.

Share.

About Author

Comments are closed.