Çoğu içerik üreticisinin kabusu olan ve tek bir platformda yayın yapma olanağı sağlayan web 1.0’dan çıkıp web 2.0′ a girerken en önemli özelliklerden biri içeriği tasarımdan ayırıp gezinmesine olanak sağlayacak olmasıydı. Bu bağlamda web 2.0 ile birlikte RSS readerlar ve bir tasarımdan başka bir tasarıma içerik taşıma XML sayesinde bir hayli kolaylaştı.

Böylece haber, eğlence ve bunlar gibi içerikleri tüketmeye başka platformlarda yayınlanmaya başlayıp, okuyucu kitlesini genişletti. Tabletlerin de coştuğu bugünlerde bu tip XML çözücüler ve tabletlerde ki uygulamalar da gün geçtikçe bir hayli önem kazanıyor.

“The Web Is Dead. Long Live the Internet” makalesinden sonra Chris Anderson’ın esasında demek istediği “Welcome to the application world.”

Kullanıcılar çeşitli kaynaklardan içerik tüketmek için gezmeyecek içerik onların ayaklarına gelecekti. Flipboard ve bunun gibi aggregatorlar binlerce içeriği anında sizin için bir online dergiye çevirebiliyor ve siz facebook hesabımda ne olmuş?, twitter’da kim ne paylaşmış ya da techcrunch’da yeni makale ne var diye domain domain (kapı kapı) gezmek yerine bu modern, rss 2.0 okuyucu ile birden fazla kaynağa vakit kaybetmeden bu tür uygulamalar sayesinde içeriklere anında ulaşabilme imkanımız oluyor.

Şimdi bu applerden daha yepyeni olan iOS için çıkmış news.me uygulamasına gelelim. şimdilik sadece twitter account ile çalışan news.me sizin paylaştığınız kaynaklardaki en çok ilgi çekenleri önünüze getiriyor. bu esasında haberciler üreticileri ve içerik sahipleri için ya da online media dünyası için büyük bir risk. web sitelerindeki gelirler ve giderler denkleminde rahatsız edici bir durum. bunu göz önüne alan Washington Post medya grubu Trove adını verdikleri bir sosyal haber okuma platformu geliştiriyor. bu platformda 10binden fazla kaynak ile bir yerde iletişime geçebiliyorsunuz.

Bütün bunların hepsi şu anda yaşadığımız evrimin birer parçası herkes buna göre önlem alması gerekiyor.

kalın sağlıcakla.

News.me Screenshots

Share.

About Author

Comments are closed.