Son bir kac yildir Youtube ve diger video aggregatorlarin kendilerine ozel icerik arayisini bilmeyen yok. Oncelikle bazi kavramlari biraz daha acalim… Webisode nedir? ne degildir? Webisode dediğimiz olay sadece internet platformları üzerinde oynatılan klasik bir TV dizisinden çok daha kısa (genellikle 4 ila 10 dk arası) olan küçük dizilerdir. Fakat komik kedi ve bilimum komik videolar değildir. Gün geçtikçe profosyönelleşen webisodelar daha da ünlü olacaklar.

Webisode ve benzeri içeriklerin video sitelerini iş modeli farketmeksizin farklılaştıracak yegane katma değer olacağını düşünüyorum. Bunun sebebi de çok açık genellikle filmleri hiç bir stüdyo ya da dağıtıcı exclusive lisanslamaz (exclusive olanlar da maliyet açısından pek cazip gelmez) dolayısı ile lisanladığınız filme heyecanlanırken bir bakarsınız rakip sitede de var aynı filmden. Rekabet fiyatta olmaya başlar bu da belirlediğiniz hedeflerden uzaklaşmanıza sebep olabilir ama elinizde webisode gibi size özel exclusive içerikler var ise rekabet çıtasını atlamış ve rakiplerinizin önüne geçmiş olursunuz. Şüphesiz ki bu sadece internet üzerinden olan iş modellerinde değil konvansiyonel medyanında bu tip farklılaşma (content differentiation) ilgisini çekiyor.

Örneğin Hulu, 2010 yılından bu yana bünyesinde bulundurduğu içeriklere ek olarak sadece Hulu platformu üzerinde yayınlanacak içerikler üretmeye başladı. Hatta geçtiğimiz ayda bu kütüphanelerini genişlettiler. Bu konuda rakiplerinden farklı olarak sundukları içerikler ile Hulu Plus paketine olan talebin %100 arttığını düşünüyorum.

 

Öte yandan geçtiğimiz hafta benim uzun zamandır takip ettiğim hatta The Young Turks programına ev sahipliği yapan sadece internette yayın yapan video platformu Revision3’ü Discovery group bünyesine kattı. Revision 3’de niş fakat kitlelerin ilgisini çekecek çok fazla içerik var. Bunun yanında site içerik üreticileri için kiralanabilir stüdyo imkanı da veriyor. Yani içerik üretmek isteyen herkes gelsin üretsin biz dağıtımını yapacağız gibi bir mesaj var. İçerik üretimini sürekli kılmak her geçen gün daha da önemli olacak, dolayısı ile Discovery için inanılmaz akılcı bir satınalma olmuş, neden inanılmaz olduğunu merak ediyorsanız bu yazıyı da okuyun derim.

 

 

Ülkemizde de bence iyi anlamda gelişmeler yaşanıyor. Özellikle Mynet’in Sebastiyan.com’u dikkat çekici. Kendi ürettikleri içerik ile birlikte catch up dizi hizmetini de veriyor olmaları bence kullanıcıların tercih yapacakları noktada onları bir adım öne çıkarıyor.

Exclusive içeriğiniz yok ise kendinize özel içerik mutlaka edinin. Bu bir webisode’da olabilir ya da internet filmi de olabilir ama fark yaratmak, tercih edilmek için mutlaka bunu yapmak gerekiyor.

Kalın sağlıcakla…

 

Share.

About Author

Comments are closed.