Geçenlerde bahsettiğimiz open source STB/DTV yazılım geliştirme platformu olan Comcast RDK kullanımına yeni bir rakip geldi. Wyplay firması WyplayFrog adı altında yeni bir open source projeyi tanıttı. Şirket ile anlaşma yapıp kodu linsanlama hakkı kazanan firmalar, üretim fazına kadar herhangi bir ücret ödemeden ilerleyebiliyorlar. Üretimde ise adet başına bir anlaşma yapılıyor.

HTML UI desteği sağlayan Frog, DVB yayın sistemlerinin hepsini destekliyor. Şu anda Broadcom ve ST Microelectronics ile çalışmalarını tamamlamış olan şirketin yazılımını lisanlayan bir çok firma var. Bunlar arasında AirTies firması da bulunuyor. Ana hedefi, PayTV operatörlerine hızlı çözüm vermek isteyen firmaların tercih edebileceği Frog, Operatörler için de esneklik sağlıyor. Örneğin, operatör tarafında Frog uyumlu geliştirilen bir kullanıcı arayüzü çalışması, Frog destekli bir çok platform sağlayıcısında üretilebilir.

Frog’un Comcast RDK’e göre avantajı Avrupa standartlarını bünyesinde hazır bulundurması (HBBTV henüz listede görünmüyor). Dezavantajı ise üretilen cihaz başına bir bir royalty olması. RDK’de ise böyle bir ödeme beklentisi yok. Fakat RDK’in ana problemi Amerika Cable sistemi için geliştirilmiş olması ve Avrupa uyarlamasında eksikler olduğu. Bu eksiklerin de İngiliz Pixsan firması ile çalışılarak tamamalanması mümkün.

Son dönemde open sourca kullanımın yayıncılık sektöründe yayılmasının ana sebebi markette çok fazla farklılaşma olması ve operatörlerin farklı platform sağlayıcılarından aldıkları çözümlerin bakımında ciddi kaynak ayrılması. Ayrıca IC sağlayıcılarının bu kullanıma sıcak olması ve STB’de ağırlığı olan Broadcom ve ST firmalarının partner olarak çalışarak open source sistemini desteklemesi open source cihaz geliştirme sürecinin hızlanacağına bir işaret.

OceanBlue firmasının önderliğinde kurulan The Open DVB Foundation’ın asıl amacı da Comcast ve Wyplay’e paralel olarak standard DVB komponentlerinin ortak kullanılması ve firmaların yanlızca add value’su yüksek özellikleri in house geliştirmesi. Burada da ana düşünce maliyetleri düşürmek ve ortak lisans kullanımı sağlamak.

Önümüzdeki seneden itibaren muhtemelen open source cihazları piyasada daha çok görmeye başlayacağız.

Share.

About Author

Comments are closed.