Dün Microsoft tarafından, Xbox’ın Türkiye’de nihayet satışa çıkacağının duyurulduğu bir toplantı düzenlendi. Bu heyecan verici gelişme aynı zamanda Microsoft CEO’su Tamer Özmen’in ağzından bir blog yazısı ile duyuruldu.

 Bu yazıda da belirtildiği gibi Xbox, XBox live, Kinect, SmartGlass ile toplam bir ekosistem olarak dünyanın 1 numaralı eğlence platformu.

Avrupa’da %50, Amerika’da %60 olan Xbox penetrasyonu Türkiye’de sadece %4 ile sınırlı. Microsoft tarafından Türkçe desteği ile sunulacak platformun hedefi kısa sürede Türkiye’de ve bölgede 1 numara haline gelmek.

Xbox’ın Türkiye’de Türkçe dil desteği ve fim/müzik kütüphanesi ile beraber faaliyete geçmesi elbette TMT(Technology, Media, Telecom) sektörünü de hareketlendirecektir.

Sayısal TV özelinde bakıldığında ise Xbox’ın yaygınlaşması OTT servsileri için  önemli bir kaldıraç olacaktır. Tivibu, Digiturk vb. OTT servisi sağlayıcıları client yazılımlarını Xbox platformunda sunabilir hale getirdiklerinde (şimdiden çeşitli OTT servislerinin bu konuda çalışma yaptığına dair duyumlar alıyoruz) yaygınlaşmaları ve servislerini scale etmeleri mümkün hale gelecektir.

Örneğin birçoklarınızın bildiği gibi Netflix, Xbox 360 üzerinden sunulan OTT servislerinden bir tanesi. Bu bağlantıdan detayları görülebileceği gibi 2008 yılından beri Netflix içeriklerine Xbox 360 üzerinden streaming ile erişmek mümkün.

Xbox eğlence platformu, belli ki aksesuarları ve üzerinden sunulacak yerelleştirilmiş ve Türkçe destekli servisleri ile önümüzdeki dönemin çok sıcak konularından biri olacak. Xbox’ın halihazırda BBC iPlayer, Sky,, Lovefilm, Dailymotion gibi OTT servis sağlayıcıları ile işbirlikleri bulunuyor.

Konuyla ilgili detaylı bilgi edinebileceğiniz bağlantılar: Bağlantı 1 & Bağlantı 2.

 

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.