ABD’de 2012 yılından beri devam eden, 2013 yılında da sürekli mahkemeye taşınan yeni bir startup şirketi AereoTV, broadcasterlar için tehlike çanlarının en çok çaldığı konu. Uzun süredir gündemden düşmeyen AereoTV’ye Açılan davalar, AereoTV’nin lehine sonuçlanırken broadcasterlar yüksek kar marjlı klasik iş modellerini değiştirmemek için çaba sarfetmekte.

AereoTV, her üyesi için “depolarına” birer anten yerleştirerek broadcast yayınlarını internet üzerinden OTT modeliyle tüm cihazlarda izlemelerine olanak sağlıyor.

AereoTV, 2011’de kurulmuş, şimdilik sadece NewYork için servis veren bir startup. Firma free-to-air kanalları üyelerine internet üzerinden vererek PC, tablet, vb cihazlarda TV izlenmesine olanak sağlıyor. AereoTV’nin yakaladığı nokta, her müşterisi için deposuna bir adet anten kurarak (tiny antenna) yayını o müşterisi için alıp internet üzerinden erişime olanak sağlıyor. Tek bir yerde yayınları toplayıp herkese bu yayını sağlamadığı için tümüyle yasal olan bu servis, üyelerinin antenlerini uzak bir lokasyonda onlar için kurmuş oluyor. Bu yüzden herhangi bir kural ihlali de söz konusu değil.

AereoTV, üyeleri için resimdeki antenlerden bir tanesini tahsis ediyor. Bu yapıya anten çiftliği demek hiç de yanlış olmaz. Aereo’ya bir nevi medya dünyasının Cloud Computing’i de diyebiliriz.

AereoTV’nin avantajları nelerdir?

  1. ABD’de izlenen yayınların %80’i bedava olmasına rağmen pay-TV penetrasyon oranı %90’larda. Üyeler aylık 80-100 dolar arası aylık pay-TV ücretleri ödüyor. AeroTV ise aylık 12$, yıllık 80$’a bu yayınlara ulaşmanıza olanak sağlıyor. Yani kullanıcılar aylık ödedikleri ücreti vererek şu anki izledikleri kanalların %80’ine 1 yıl boyunca erişebiliyor.
  2. AereoTV’ye üye olmak yerine herkes kendine bir anten kurup aynı sistemi yapabilecekken, bu çok tercih edilen bir yöntem değil. Üstelik sizin için birinin tüm kurulum ve bakımları yapıp sizin yerinize bir anten kurması da kullanıcıları cezbediyor.
  3. AereoTV aynı zamanda kullanıcılarına PVR özelliği de sunuyor.
  4. Eve kurulacak anten ile sadece TV’den yayın alınabiliyorken AereoTV size tüm cihazlarda ve her yerde içeriğe, yayınlara ulaşmanıza olanak sağlıyor.

Broadcaster’lar Neden Rahatsız Oluyor?

  1. AereoTV, kayıtlarınızda reklamları atlamanıza olanak verdiğinden broadcasterların reklam karlılığını direk etkiliyor. 2012’deki reklam paylarını düşündüğümüzde bu rakam hiç de az değil. Broadcast advertising gelirleri 9 network için 27.4 milyar dolarken, pay-TV’lerde ise 76 network için toplamda 24.3 milyar dolar.
  2.  Servisi kullananlar, Nielsen gibi rating ölçümleriyle takip edilemiyor.
  3. Broadcasterlar-İçerik üreticileri-Cable şirketleri’ne sahip olan medya holdingleri dolayısıyla aylık 80$ aboneliklerden olmaya başlıyor.
  4. Broadcasterların çok göz önünde olmayan diğer bir kazanç kapısı “broadcast retransmission fee” de azalmaya başlıyor. 2012’de Fox, 300 milyon dolar kazanırken, CBS 250 milyon dolar kazanıyor. Bu rakamların 2017 projeksiyonu ise 1 milyar dolarlar seviyesinde. AereoTV ve türevleri arttıkça doğal olarak retransmission fee’ler de düşecek ve broadcasterlar önemli bir gelirden olacak.

AereoTV ayni icerigi ayni kolaylikla $12’a kullaniciya ulastirinca isler karisiyor. Ne cable sirketleri, ne de icerik uretenler razi oluyorlar. Para pay-Tv operatörleri yerine kullanıcıda, kısmen de Aereo’ya kaliyor. TV piyasası denklemi bozuluyor.

Aereo TV’nin 2013 yılında 22 şehirde daha aktif hale gelmesi bir yandan, Aereo benzeri şirketlerin çıkması ve bir kartopu etkisi yaratması medya patronlarını bir hayli düşündürüyor. Bu holdinglerin ardı ardına dava açmak yerine, yeni TV ekonomisine merhaba diyip oyunu yeni kurallarıyla oynamaya başlamasından başka uzun vadeli bir çözüm gözükmüyor.

Share.

About Author

Comments are closed.