Youtube Red, ayda 9.9$’a reklamsız, arka planda çalışabilen, Youtube kanallarına erişim sağlayan, download’a izin veren yeni servisi ile karşımızda. Aslında bu servisin bir bakıma elde telefon büyüyen kuşak için bir TV platformu oldugunu gormek hiç de zor degil. Netflix CEO’su Reed Hastings’in deyimiyle Lineer TV’den Internet TV’ye geçiş yaptığımız bugünlerde, Google, Amazon, Netflix gibi yeni yayıncılar ile HBO, TWC gibi eski nesil kablo şirketlerinin bu alanda büyük bir rekabete girdiğini görmekteyiz.

Youtube’un ekosistemde ilginç bir yeri var ve bu özellik hem avantaj hem de dezavantaj oluyor. Netflix’in Amazon’un milyar dolarlar harcadığı içerik işinde, iki firmanın da içerik stratejileri, içeriğe daha çok bütçe ayrılacağını ve bunun yanında daha çok orjinal içeriğe yatırım yapacaklarını gösteriyor. Youtube, içerik konusunda 10M+ takipçileri olan yıldızlarının yarattığı bir trafik ile kendi orjinal içeriğini farklı bir yoldan yaratarak Netflix, HBO, Amazon gibi şirketlerin sahip olamadığı bir içeriğe sahip oluyor.

Youtube RED ile ilgili dikkat edilmesi gereken bir başka nokta ise, YouTube’da yıldız olan ve yılda 12M dolar kazanclara ulaşan yeni yıldızlarımız, kanallarını RED’e eklemek istemediğinde kanalları “private” olacak yani ölecek. Bunun bir örneği, ESPN ile önümüzde. ESPN’in bazı içeriklerinin kanallarında “Bu Kanalda İçerik Bulunmamaktadır.” yazısı karşılamakta. Youtube’dan yapılan açıklamaya göre içerik sağlayıcılarının %99’u bu anlamayı kabul etmiş durumda olmasına karşın, yine de zorla dayatılan bu yeni anlaşma içerik yaratıcılar tarafından hoş karşılanmamış durumda.

Her zaman “agile” bir yapıda çalışmış olan Google, YouTube Red ile de aynısını yapmakta. İlk olarak reklamsız bir servis olarak başlayan servisin asıl hedefi “Youtube Originals”. Youtube Originals ile Youtube yıldızlarına prodüksyon yardımı yaparak orada yıldızlaşmış amatörlere profesyonel içerik yarattırmayı hedefliyor. Yıllık 10M USD ve üzeri kazanan bu YouTube yıldızlarından örneğin 40M takipçi ve 10 mikyar izlenme oranına ulaşan PewDiePie, Wlaking Dead prodüktörleriyle bir seri hazırlayacak. Bunun gibi diğer tüm Youtube yıldızlarına da sağlam prodüksyon ekipleri ile projeler hazırlanmış durumda. Youtube, bu stratejisinin yanına premium içerik de alabilrise, diğer servislerle başa baş yarışabilen bir platform olacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.