Avrupa’nın en hızlı büyüyen Internet sektörü olan Türkiye, yabancı yatırımcıların hep odak noktasında. YouTube genişleme politikasnın bir parçası olarak Türkiye gibi büyük bir pazara adımını youtube.com.tr ile atmış bulunuyor. Türkiye’de ara ara yasaklansa da Youtube zaten oldukça popüler durumda, hatta ülkemizde en popüler ilk 10 video sitesi içinde yer almakta (comScore, Agustos 2011’de en çok ziyaret edilen 5. siteydi)

Youtube’un Türkiye çıkarması ne anlam ifade ediyor?

  1. Youtube, .com.tr uzantısıyla yayına geçerek aslında Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uyacağını da garanti etmiş oluyor. Yani artık ülkemiz mahkemelerinin vereceği kararlar Youtube’u direkt bağlıyor.
  2. Zaman zaman yaşanan bir video yüzünden mahkeme kararı ile o videonun siteden kaldırılması zorunlu hale geliyor. Bu konu Türkiye’deki sansür uygulaması ile Youtube’un nasıl anlaşacağını önümüzdeki günlerde izliyor olacağız.
  3. Youtube, Türkiye içindeki operasyonlarında vergi yükümlülüğüne de girmiş oluyor.
  4. Premium içerik ve kanal yapısı olan YouTube’da, eğer bu stratejiye paralel olarak yerel içerikler de sunulmaya başlanırsa Türkiye’de OTT sağlayan firmaların da dikkatle takip etmesi gereken bir oyuncu olarak öne çıkyor zira Youtube şu anda piyasada satılan birçok “connected” üründe mevcut.

Youtube Türkiye gelişmesi, Youtube’un Avrupa’nın en büyük pazarında güçlenmek için yıllardır vermediği tavizleri verdiğini de bize gösteriyor.

Share.

About Author

Comments are closed.