YouTube ve Netflix’in önderliğinde bu günlerde W3C bünyesinde yoğun bir çalışma mevcut. Bu çalışmanın ana hedefi streaming mekanizmasının daha çok browser bağımlı hale getirilmesi ve farklı uygulamalar için her platformda çalışma yapılmasını engellemek. Microfosoft’un 2021 yılından itibaren Silverlight desteğini kaldıracak olması Netflix’in önümüzdeki 10 yıllık projeksiyonunda önemli bir sorun olarak görülüyor. Bu yüzden, Windows PC üzerinde Silverlight desteği ile verilen Playready DRM ve Smooth Streming player artık tarih olacak. Bunun yerini alması için W3C’de başlatılan çalışmada ise HTML5 tabanlı oynatılacak olan içeriklere javascript desteği ile DRM lisans isteme ve adaptive streaming desteği ekleniyor.

İki ana parçadan oluşacak olan bu sistemde MSE (Media Source Extension) ve EME (Encrypted Media Extension) bulunmakta. MSE kısmında streaming mekanizmasının incelikleri kontrol edilirken, EME kısmında ise şifre çözme sırasında ulaşılması gereken lisans sunucusuna erişme ve gerekli lisansı alma işlemleri yapılıyor.

Her iki özelliği de eski kullanım ile karşılaştıracak olursak;

  • Adaptive streaming için, eskiden manifest dosyasını player yazılımı alır ve parse ettikten sonra doğru bitrate ile istenmesi gereken linki bulur ve bunu indirmeye başlardı. Yeni sistemde ise, bu işi adaptive streaming’in işini yapabilecek bir buffering mekanizması ile browser yapıyor ve gelen audio video paketlerini kendisi toplayıp player’a aktarıyor. Ayrıca yayından gelecek olan birden fazla audio veya video dosyalarından hangisi/hangileri kullanılacaksa bunlar için platform seviyesinde source oluturma işini de bu bölüm yüklenmiş durumda.
  • DRM kullanımı için, eskiden playback yapmak istediğimiz linke eklenti olarak gelen veya plugin vasıtasıyla media player tarafından alınarak sonrasında parse edilen lisans server URL, artık browser tarafında javascript ile ana uygulamadan öğreniliyor ve lisans yönetme kısımları burada yapılarak gerekli bilgiler DRM altypasına iletiliyor. Hakların belirlenmesinden  sonra ise audio/video bilgileri AES şifre çözülme için media player’a aktarılıyor.

Bu kullanımlar sayesinde ne olacak diye düşündüğümüz durumda;

  • Smooth streming’in HTML5 destekleyen ortamlarda artık kullanılmayacağını,
  • DRM için ise genel bir API ile herhangi bir DRM altyapısına kolaylıkla geçiş sağlanacağını söyleyebiliriz.

YouTube HTML5 kullanarak tasarladığı yeni v4 Leanback ile bu mekanizmayı kullanmaya başladı. Netflix ise mevcut uygulamasında değişikliğe gidiyor. TV ve STB alanında YouTube desteklemek isteyen bir çok cihazda bu kullanım zorunlu olacağı için, önümüzdeki dönemde VOD yapmak isteyenler doğrudan bu destek ile HTML5 uygulama geliştirebilirler. Şu anda Chrome ve Opera’nın son sürümlerinde bahsedilen destekler bulunmaktadır.

Share.

About Author

Comments are closed.