Öncelikle yılın bu son gününde 2015’in tüm okurlarımız için hayatlarının her alanında hayallerine dokunabilecekleri bir yıl olmasını dilerim.

İçinde bulunduğumuz konjonktüre uygun olarak biz de bugün yeni yılın karşımıza neler çıkarabileceğini tartışmaya açmak isterken belki de en önemli beklentinin 4K yayın teknolojileri üzerine yoğunlaşacağı kanaatine vardık.

ultra-hd-4k-girl

4K_UltraHD_Ready

Elbette ki bu kanaat aslında sektörün içinde bulunduğu dinamikler ve önemli oyuncuların attıkları adımlar kaynaklı diyebiliriz. Birkaç örnek vermek gerekirse;

  • Neredeyse tüm akıllı TV üreticilerinin artık 4K (tam olarak aynı çözünürlüğü tanımlamasa da Ultra HD (UHD) olarak da belirtiliyor) çözünürlükleri TV setlerinde “de facto” standart olarak konumlandırmaları.
  • Bahsi geçen TV setlerinin fiyatlarının oldukça düşmesi ve 4K desteği olmayan bir TV setinin  2015 yılında neredeyse müşteriye hiç sunulmayacak olması.
  • Comcast, Netflix vb. tüm dünya çapında önemli oyuncuların şimdiden 4K bir çok içeriği OTT servislerinde son kullanıcılarına sunmaya başlamaları.
  • Yakın vadede STB chipsetlerinin de 4K desteği ile çıkacak olması sonucu ortaya çıkacak büyük ekosistem.
  • 4K Blu-ray disklerinin muhtemelen 2015 son çeyrekte satılmaya başlanacak oluşu.
  • Stüdyoların kendilerine yeni gelir kaynağı olarak 4K dünyasını görmeye başlamaları diyebiliriz.

Bu örnekleri çoğaltmak ve rakamlarla desteklemek tabiki mümkün. Ama önemli olan genel çerçeveyi çizmek ve 2015’in gidişat olarak 4K (UHD)’nın yılı olacağını belirtmek diye düşünüyoruz.

Bakalım 2015 bizlere teknolojik anlamda başka neler getiriyor olacak…

 

 

 

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.