UHD

2014 yılında Tv ürünlerinde high-end olarak pazarlanan Ultra HD, yıl sonuna doğru tüm üst segment TV’lerde 3D ve Smart TV özelliklerinin yanında yerini aldı. UHD test yayınları da Turksat, Eutelsat, Hotbird, SES gibi uydularda da başladı. Henüz alınan TV’ler ile UHD yayın izlenemese de 2015 yılı UHD’nin high-end’den mass ürün gamına indiği ve yayınların da başladığı yıl olacak. Asıl önemlisi, UHD, 2015 yılında panel teknolojisine bağlı olarak daha kaliteli hale gelirken, fiyatları da düşecek.

Big Data

Video tüketiminin Tv dışında yagınlaşması, TV’lerin de Internet baglantısı sayesinde sağladığı return channel sayesinde artık TV izleyen kitle ile ilgili çok daha fazla bilgiye erişebiliyoruz. Hulu, Netflix, Youtube vb online video servislerinden başlayarak yayılan bu bilgi zenginliği, beraberinde önemli bir konuyu açığa çıkartıyor: Big data.

Big data, 2015 yılında Medya dünyasında kendini daha çok personalization (kişiselleştirme) ile gösterecek. Big data çözümleri bireylerin içerik tüketim eğilimlerine ve toplumun trendlerine göre şekillendireceği veriyi kullanarak personalization anlamında daha targeted öneriler, reklamlar, arama sonuçları döndürecek. Bu değişimin en büyük etkisi de daha kişisel Tv deneyimi, buna bağlı olarak reklam ve içerik satışlarında artış ile olacak.

OTT & Unbundling

2014 yılında başlayan pay TV operatörlerinin servislerini, içeriklerini pay TV paketlerinden unbundle ederek OTT servisleri olarak sunması 2015’te olmazsa olmaz bir özellik olacak. Güçlenen OTT servisleri karşısında şu ana kadar endişe edecek bir durum olmadığını düşünen operatörler, 2015’te oldukça agresif olarak servcie unbundling yoluna giderek daha düşük ücretlerle farklı farklı içerik paketlerini normal paketlerinden ayırıp streaming kanalları ile kullanıcılara sunacak. Boylelikle hem OTT servisleri ile mücadele edecek, hem de diğer operatörlerin kullanıcılarını da kazanmak için bir fırsat olacak.

Dünyada ABD ve UK bazlı operatörlerin neredeyse hepsinin 2015’te bu tarz bir servisi olacak,
ABC, FOX, NBC, gibi büyük medya oyuncularının başı çekeceği bu startejiye Türkiye’de operatörlerin de tekni olarak yetişebilirlerse ekleneceğini söyleyebiliriz.

Share.

About Author

Comments are closed.