TDG’nin yayınladığı çalışma sonuçlarına göre Amerika’da 2017 yılına gelindiğinde video tüketiminde tablet cihazlarının payı önümüzdeki yıllarda hızla artacak. Rapora göre 2017 yılı sonunda, iPad ve Android tablet fiyatlarındaki hızlı düşüş ile birlikte  Amerika’daki hanelerin %65’ında en az bir tablet bulunacak. Tahminlere göre 2017 yılına gelindiğinde tablet bilgisayarlar üzerinden tüketilen TV ve video içerik tüketimi 58 milyar saate ulaşacak. Bu da tüm TV, video ve OTT tüketiminin %10’luk dilimine karşılık gelecek. TDG raporunda aşağıdaki grafiği de paylaşmış.

Bu dönüşüm içerik sağlayıcıların, Pay-TV operatörlerin ve reklamverenlerin stratejilerini de gözden geçirmelerini ve yeni hareket planlarını hayata geçirmelerini gerektirecek.

Bu tahminler Amerika ile ilgili. Türkiye özelinde baktığımızda ise hem satın alma gücü hem de tüketim alışkanlıkları açısından bakıldığında tablet satışlarının ve yaygınlığının Amerika ile aynı seviyelerde olmasını elbette bekleyemeyiz. Amerika’da 2017’de beklenen %67’lık tablet penetrasyonuna Türkiye’de ulaşılması muhtemelen 2020’li yıllarda ancak gerçekleşecektir.

Bununla beraber Türkiye’de de benzer bir eğilim olacağını, 2015’te sonlanacak TSY ile beraber Tablet TV ürünlerinin hayatımıza gireceğini, Pay-TV oyuncularının hanelere gelen içeriği evin içindeki tabletlere dağıtımı için yeni teknolojiler ve çözümler sunması gerekeceğini beklemek de makul olacaktır.

Share.

About Author

Comments are closed.