Heryerde okuduğunuz üzere, 48 milyar dolar teklifle AT&T yani ABD’nin en büyük ikinci GSM operatörü, payTV operatörü olan DirectTV’yi satın almak için harekete geçti. Bir GSM operatörü, neden pay TV işine girmek isteyebilir? Hem de 48 milyar dolar verecek kadar cezbeden ne olabilir?

Ülkemizde de Turk Telekom’un Digiturk’u satın alma niyetinde olduğu gibi, burada da büyük bir operatör ve büyük bir pay TV operatörü ile karşı karşıyayız. Bu büyük teklifin altında yatan motivator factorlere bakacak olursak:

  • Müşteri tabanını 20 milyon Direct TV abonesi ile genişletmek
  • Yeni nesil TV işinin gereklerini yerine getirebilmek için multi-screen çözümünü verebilmek
  • Multi-screen çözümünü vermenin yanısıra NFL gibi bir içerikle bu özelliği süsleyerek farklılık yaratmak

Yukarıdaki nedenlerin yanısıra, önemli olan başka ve en önemli sebep ise, telekom operatörlerinin hızla dumb pipe olması. Dumb pipe olarak oyun dışı kalma tehlikesi işte ABD gibi ülkelerde firmalara 48 milyar dolar harcatabiliyor.

Ulkemizde de olduğu gibi dumb-pipe olma yolunda hızla ilerleyen telekom operatörlerinin, pay TV operatörü satın alarak bundan kurtulmaya çalışması (Telekom-Digiturk), farklı ortaklıklarla TV işine girmeye çalışmaları(Avea-Avea Tivibu Cep), kendi TV işlerini kurmaları (Tivibu, TurkcellTVPlus) gibi çabalar olduğunu biliyoruz. Başarı kriterleri göreceli olan bu servislerin operatörler için ne kadar büyük bir mecburiyet olduğunu AT&T gözler önüne sermiştir.

Bu yazımız ile, yeni TV business’ına yeni katılan operatörlere bir kere daha hoşgeldin diyoruz.

 

Share.

About Author

Comments are closed.