Son günlerin yeni trendi 4K ve HEVC üzerine birçok çalışma başlatıldı, ülkemizde de Digiturk bir lig maçını 4K yayınlayarak bu konuda öncü oldu. TV Connect 2014’de de encoder ve STB sağlayıcılarının 4k ve HEVC demolarını görmeye başladık. 4K, HEVC ile birlikte yeni standardımız mı olacak?

4K, mevcut HD çözünürlüğün neredeyse 4 katı olduğundan oldukça kaliteli bir video sağlamakta. Youtube ve Netflix’in global ölçekte başı çektiği 4K yayınlar, aynı zamanda Sony ve Samsung’un 4K pre-loaded filmleriyle gelen media player ve hard-disklerinde sunuluyor. TV dünyasındaki bir önceki 3D balonuna göre daha çok yayılmasını beklediğimiz 4K, yayıncıların hayatına girmesiyle birlikte evlerimizdeki yerini alacak.

4K demek x4 çözünürlük demek olduğundan aynı zaman bant genişliğinden de kayıp söz konusu oluyor. Bu eksiği piyasa oyuncuları h264 ile değil, daha önce de defalarca bahsettiğimiz HEVC gibi codec’lerle kapatmaya hazırlanıyor. HEVC, birçok firmanın arkasından gideceği codec olarak gözükürken Google, VP9 ile kendi codec’ini defacto standard yapmaya çalışacak.

Önümüzdeki günlerde, TV endüstrisinde 4K terimini daha da fazla duymaya başlayacağız. 3D gibi düz bir bakış açısı, gözlük gibi kullanım zorluğu yaratmadan tüketilebilecek olan 4K, önümüzdeki yıl ile birlikte yayılacak ve oldukça popüler olacak. Codec cephesinde ise HEVC mi VP9 mı kazanacak bunun cevabını önümüzdeki günlerde göreceğiz.

Share.

About Author

Comments are closed.