Adobe geçtiğimiz günlerde ABD’de ki online video ve reklam tüketim endüstrisi ile ilgili geniş kapsamlı bir bilgi ve insight paylaştı. Bu bilgilerden hazırladığımız anahtar çıkarımlardan bazıları şöyle:

  • TV everywhere deneyiminin geçtiğimiz döneme göre 12 kat arttı
  • mobil cihazlarda video tüketimi de %300 arttı
  • Facebook kullanıcıları video olmayan içeriğe göre video içeriklerindeki angajmanı 2 kat arttı.
  • Pre-roll reklamlar uzun formlu içeriklerde %82 oranına geldi.

Şirketin yaptığı bu analiz, ABD’de bulunan Adobe müşterileri tarafından gösterilen 20 milyar video, 10 milyar reklam gösterimi ve 2012’de atılan 450 milyon facebook postlarından ortaya çıkarılmış. Full raporu buradan indirebilirsiniz.

TV Everywhere/Multiscreen’in Kabul görülmesi

–  2012  yılı TV Everywhere geçişi ve kullanımında patlama oldu. ABD’de kullanım 12 kat arttı. Bu artışın en büyük sebeleri ise Yaz Olimpiyatları, UEFA Euro 2012 Şampiyonası, NBA Playoffları ve NCAA March Madness yayını.

Cihaza Göre Video Tüketimi

– Mobil cihazlardan video başlatma oranı önceki yıla göre 3 katı arttı ve %10.4 oldu. Özellikle tablet kırılımında ki artış hızı ilgi çekici. Bu rakamanın yanında %89,6’lık video başlatma rakamı ile rapor gösteriyor ki videoları halen masaüstü bilgisayarlarımızda tüketiyoruz. Haftanın Pazartesi, Perşembe ve Pazar günleri en çok mobil videonun tüketildiği günler olmuş. Bu bilgi tabii ki her ülkenin programming ve kanal stratejisine göre değişiklik gösterecektir.

Sosyal Medya ve Video

– Kullanıcıların video içeriklerine yaptıkları yorum iki katı artış göstermiş. Markalar için bu rapor gösteriyor ki Facebook’da yayınlanan video içerik angajmanı daha da arttırıyor. Twitter’da da bulunan kullanıcılar diğer içeriklere istinaden video içeriği paylaşımları 3 kat daha fazla.

İçerik Tipine Göre Video Tüketimi

–  TV kanalları ya da medya organları ile ilgili tüm siteler ve uygulamalar ortalama video tamamlama süresi TV ile ilgisi olmayan sitelerde ki video tamamlanma rakamlarını geçtiler. Özellikle 2012 Yaz olimpiyatları ve NCAA turnuvası zamanında yayınlanan özel spor bültenleri büyük ilgi çekti.

Reklam tamamlanma ve CTR oranları

– Post Roll reklamlar, Pre-Roll’lara göre 3 kat yüksek CTR rakamını yakalarken, Mid-roll reklamlar %90’lık oran ile en çok tamamlanma oranını gerçekleştirdiler. Fakat tüm bu rakamlara rağmen Pre-Roll reklam uygulamaları 2 dakika üzeri içeriklerde %82’lik impression ile pazarı domine ediyor.

 

Share.

About Author

Comments are closed.