BTK, 2012 Q3 verilerini açıkladı. Bu verilere göre ADSL ve fiberoptik bağlantıları incelediğimizde fiber trendinin de, ADSL düşüşünün de devam etmekte olduğunu görmekteyiz.

2012 Q3 verilerine göre ADSL abone sayısındaki düşüş devam ediyor. 2012 yılı boyunca devam eden düşüşe karşılık, fiber internet bağlantı sayısında da gözle görülür bir artış gözlenmekte. Yukarıdaki grafikte de görüldüğü gibi her çeyrekte fiber bağlantı sayısı yüzdesi artarken ADSL abone sayısı azalmaktan kurtulamamış durumda.

 

Yukarıdaki grafikte ise 2012 Q3 itibariyle fiber internet abone sayısı 500.000’i aşarken ADSL abone sayısının 7M barajını aşamadığı görülmekte. Fiber internet abone sayısındaki artış ile birlikte son çeyreğe göre minimum 20Mbit bağlantı hızına sahip abone sayısı %7,5’dan %8,2’ye yükselmiş durumda. Peki bu hız artışı bize ne ifade etmeli? Abone bağlantı hızlarının artmasıyla Türkiye’de bulut bilişim ve özellikle OTT sektöründe önemli gelişmeler olacağını beklemek çok yanlış olmaz. 20 MBit ve fiber altyapı ile sağlanan genişbant internet, daha çok evde yüksek çözünürlüklü video streaming için yeterli altyapıyı sağlayacak bir hız olarak düşünülebilir. 2013 yılında da fiber trendinin artarak devam edeceğine göre Türkiye’de 2013 yılında daha farklı OTT servislerine de merhaba diyecektir.

 

Share.

About Author

Comments are closed.