Bir çok konuda liderliği elinde bulunduran Amazon, STB (Set-top-box)  ürünü çıkaracağını duyurdu. OTT olacak bu STB, Amazon’un halihazırda elinde bulundurduğu OTT içeriğini kullanıcıların salonuna ve büyük ekranlarına da ulaştırmasını sağlayacak.

Amazon CEO’su Jeff Bezos’un açıklmalasına göre 2013 yıl sonunda piyasaya sürülecek Amazon STB, Amazon Instant Video servisini kullanacak. Bahsedilen STB Amazon’un Lab126 ekibi tarafından geliştirilecek. (Lab126, içinde dünyanın ilk PVR’ını yapan kişilerin de bulunduğu, Amazon Kindle’ı da geliştiren ekip.)

Amazon’un bu hamlesiyle rakip sayısını arttıracağı kesin. Daha önce uygun fiyatlarla çıkardığı tabletler ile Apple ile rekabeti kızıştıran Amazon, bu STB ile de Netflix, Hulu, MS XBox, AppleTV’nin yarıştığı bir pazarda kendine yer arayacak.

Amazon için hiç de yanlış olmayan bu hamle, zaten milyonlarca üyesi olan, içeriği olan, ödeme sistemleri olan bir yapıya bir eklentiyle stratejik olarak gücünü daha da arttırmasını sağlayacak ve OTT piyasasındaki güçlü oyuncular arasında yerini alacak. Beklentimiz bu cihazın fiyatının oldukça düşük olup Amazon’un elinde bulundurduğu içerikten daha fazla getiri elde etmesini sağlayacaktır.

Bu ürün ile cevabını yıl sonuna doğru alabileceğimiz bir soru da ortaya çıkıyor: Amazon, Roku gibi rakip kutulardaki video servislerini kapatacak mı? Bu sorunun cevabını da uzun süren tartışmalardan sonra karara verilecektir.

Gerçekten bir kutu mu streaming stick mi?

Sorulması gereken başka bir soru aslında Amazon’un klasik anlamda bir STB ile mi çıkacağı, Roku Streaming Stick tarzı bir HDMI dongle ile mi çıkacağı. Bu konu hakkında da henüz Amazon’dan bir açıklama yapılmış değil. Eğer Amazon çok düşük bir maliyet ile evlerin salonuna girip video ve müzik servislerinden karlılığı hedefliyorsa, uygun bir fiyatlı hatta ve hatta belki de kullan at tarzında bir streaming stick ile de çıkabilir.

Amazon’un burada yapması gereken önemli geliştirmelerden biri de varolan tabletleriyle bu cihazların second screen olarak senkronize şekilde çalışması olmalı. Amazon’dan kiraladığnız bir filmi izlerken Amazon Kindle’da senkronize bilgiler, trailerlara bakıyorsunuz ve aynı zamanda yine Amazon üzerinden filmdeki aktris ile ilgili alışveriş yapabiliyorsunuz… Tabletteki targeted-ad gelirleri ise bu yazıya konu olamayacak kadar kolay akla gelebilen bir model. Amazon bu hamlesiyle loopu çok güzel kapatmış olacak ve Netflix vs gibi rakiplere karşı da bir üstünlük sağlayacak.

Share.

About Author

Comments are closed.