Günüzmüde şirketlerin reklam giderleri oldukça fazla. TV broadcast, radyo ve bilboard haricinde bir de internet üzerinden reklam yayınlama gereksinimleri artık reklam gider payını arttırmış durumda. Son zamanlarda bir takım şirketler bu giderleri azaltmak için neler yapılabileceğini araştırıyor. Özellikle connected dünyada başarılı olan reklamların satışlara doğrudan yansıdığı bir gerçek. Bu noktada akla gelen en önemli soru, az maliyet ile nasıl etkili reklam çekilir ve yayınlanır.

Öncelikle internet aleminde reklamı ikiye ayırmak gerekli. İlk zamanlarda sabit veya animasyonlu görsel dosyalar ile yapılan reklamlar, son zamanlarda aynı TV’deki gibi video reklamına dönüşmüş durumda.

Son dönemde bazı düşük maliyetli reklamları internet yayınlayarak viral yöntemlerle bunun yayılmasını sağlamaya çalışmak uygulanan yöntemlerden bir tanesi. Amatör veya daha tecribeli kişiler tarafından çekilen bu reklamlar oldukça düşük maliyetli ve yayınlamak için ise arama optimizasyonunda usta olan şirketler ile çalışılıyor. Ayrıca bazı reklam ajansları reklamların özellikle viral dağıtıma uygun bir şekilde hazırlayıp, yayınlıyor. Tabi bunda en fazla destek aldıkları teknoloji sosyal medya.

Adap.tv, reklamcılara ve yayıncalara plan, hedef ve kampanya yönetimi sunan, video reklam konusunda lider firmalardan. AOL’dan yapılan açıklamaya göre, firma $405 Milyon’a AOL tarafından satın alındı. Son 3 yılda her yıl gelirinin %100’ün üzerinde arttıran Adap.tv, yanlızca 2012 yılında 26000 reklam kampanyası düzenledi.

Share.

About Author

Comments are closed.