Hemen her haftasonu tüm tekno marketleri itina ile gezip, televizyonlarda hem fiyat hem de teknolojik olarak nasıl değişim var mı, varsa nasıl değişikliklerdir nelerdir bakarım. Bu televizyonların özellikle connected olanlarını incelerim. Bu hafta sonu yine olağan gezilerimden birini yaparken Kanyon alışveriş merkezinde Sony Mağazası’nda TV’lere göz gezdirirken özellike dikkatimi çeken KDL-46HX820 modeline kesildim, bakıyorum… Derken mağazaya bir aile girdi. Ailenin iki çocuğundan biri 7 yaşında diğeri ise 10 yaşlarında iki tane erkek çocuğu.

Bu yaşlardaki çocukların içeriye girdiklerinde direkt ziyaret edecekleri bölge genelde PS3’ün olduğu bölümler olur. Bu süper ikili “baba Internet TV’lere bakalım, baba çok güzel, baba twitter’a giriyor, baba bak youtube da var izleriz çok güzel” diye ebeveynlerini darlıyorlar. Bir anda kendimi mutlu hissettim doğru şeyler düşündüğümü anladım.

Teknoloji ile birlikte değişimin ivmesi  her anlamda çok hızlandı. 1960 yılı ile 2005 yılı arasındaki fark 2006-2011 yılı arasındaki fark ile aynı. Bu hız tüketicinin alışkanlıklarını da evrime uğrattı. 15 yaşlarındaki gençlerin alışveriş ve kullanım alışkanlıkları 20’li yaşlara geldiğinde bizimkiler ile çok büyük farklar oluşturacak.

Onun için… IPTV ve connected device’lar üzerine iş yapmayı düşünürken, proje geliştirirken babyboomerlara, GenX‘e hiç bakmayın (GenY‘i ise düşünmek lazım) onların alışkanlıklarını düşünerek uzun vadeli gelir modelleri tasarlamayın GenZ‘yi (Digital Natives’i) düşünerek yaş grubu ve daha üstünü düşünerek projelerinizi geliştirin…

Share.

About Author

Comments are closed.