Birçoklarını ekran başında kilitleyen Baumgartner’in 39 bin km’den yaptığı fantestik atlayışı en yüksekten yapılan atlayış rekoru ile beraber başka bir rekorun daha kırılmasına vesile oldu.

Youtube’dan canlı olarak yayınlanan bu muhteşem hadise youtube üzerinden aynı anda en çok izlenen event oldu. Tüm dünya üzerinde, farklı coğrafyalarda, farklı dil, din ve ırktan, farklı yaştan,  milyonlarca insan farklı cihazlardan, farklı internet bağlantı mecralarından (DSL, fiber, 3G vs.) bu tarihi olaya aynı anda şahitlik ettiler.

Aynı anda(concurrently) en fazla kaç insanın izlediğine dair farklı kaynaklarda farklı veriler mevcut. Bazı internet sitelerinde aynı anda 8 milyon izleyiciye ulaştığı yazıyor ama en sağlıklı bilgi ekran görüntüleri. Benim kısa bir araştırma sonunda bulduğum en yüksek rakam 7.575.160.  Bundan önceki aynı anda en çok kişi tarafından izlenme rekoru 500 bin izleyici ile Londra olimpiyatları zamanında imiş. Herhalukarda rekorun tam olarak kaç olduğunu ve ne zaman ulaşıldığını birkaç gün içinde youtube’un blogunda okuyacağız muhtemelen.

Bu gerçekten çok fantastik bir hadiseydi. OTT tarihi için bugünün özel bir anlamı olacak.

Uydu, kablo hatta IPTV altyapı sistemlerinde merkezi bir yayın ile içeriğinizi tüm dünyaya  taşınamanız mümkün olamaz. Örneğin en geniş yaygınlık alanı olan uydu yayıncılığında dahi uydunun beam alanı ile sınırlısınız. Ancak youtube Baumgartner’in görüntülerini tüm dünyaya -internetin ulaştığı noktalara- servis edebildi. İnsanlar, bu anı PC, smartphone, tablet gibi cihazlarından, evde, yolda, parkta konumdan bağımsız izleyebildiler. Concurrent izleyici sayısının tavan yaptığı zamanlar streaming’de zaman zaman takılmalar oldu ama genel olarak çok başarılı bir deneyim yaşattı youtube bize.

Böylece youtube sunucuları altyapı olarak üstün kalitesini ortaya koymuş, rüştünü ispatlamış oldu. Gelin o tarihsel anı tekrar izleyelim;

Share.

About Author