Tivilogy’de OTT ve içerikler hakkında birçok yazı yayınladık. OTT sektöründeki farklılaşma, geleneksel pay-TV pazarından pay kapma konularında farklı stratejileri sunduk. Bugünkü yazıda ise sürekli tartıştığımız bir konunun hayata geçişini sizlerle paylaşacağız.

İngiltere’de 16-34 yaş arası hedef kitlesi olan ve buna yönelik programlar yayınlayan BBC Three, OTT penetrasyonu için önemli bir adım attı. BBC Three, normal yayın akışında olan dizilerin premier’lerini öncelikle iPlayer’da yayınlayacağını duyurdu. Üstelik bu diziler birkaç saat değil, bir hafta öncesinden iPlayer’da yayınlanacak, daha sonra ise BBC Three yayın akışında bir hafta sonra broadcaste sunulacak. Zaten izleyici kitlesi itibariyle teknolojiyi yoğun kullanan bir grubun bu hamleyi sonuna kadar destekleyeceği açıkça ortada.

BBC, daha önce de aynı Netflix örneğindeki gibi iPlayer için exclusive diziler yayınlamaya başlamıştı. Bu açıklama OTT’de exclusive içerik, tüm sezon aynı anda yayınlanması gibi tekliflerin yanında oldukça cazip oluyor. BBC Three aslında bu adımla kendi broadcast ratinglerini baltalayacağını düşünebilirsiniz fakat yaratacağı buzz ile birlikte bizle dizileri destekleyici bir hamle olacaktır.

Olaya başka bir açıdan bakacak olursak, BBC’nin bunu her zaman pilot ve yenilikçi denemelerin yapıldığı BBC Three ile yapması da oldukça mantıklı. Önümüzdeki günlerde farklı OTT servislerinin de benzer hamleler yapmasını bekliyoruz. Sonuçta artık çoğunluğun kaul etmeye başladığı bir kuralımız var: “İzleyiciler içeriğin nereden geldiğini önemsemiyor.”

Share.

About Author

Comments are closed.