Son Turkcell TV ve ikincil ekran yazısından sonra mail ile gelen dönüşler ve yorumlardan, bu konunun aslında ülkemz için de gözde konulardan biri olduğunu söyleyebiliriz. Second screen konusunda yazdığımız önerilerin hemen üstüne, ikincil ekranlarda farklılık konusunda oldukça ilginç bir çözümü sizlere tanıtacağız.

Boxfish, TV yayınlarını dinleyerek kullanılan kelimeleri algılayan ve bunları analiz eden bir çözüm. Şu anda ABD’de 1000 kanalı izleyen servis, yakın zamanda İngiltere ve İrlanda’da hizmet vermeye hazırlanıyor. Canlı yayınlar dahil kelime analizi yapan çözüm, uygulama geliştiricilere bir de API sağlıyor. Bu API sayesinde TV yayınlarında değinilen konularda keyword aramak mümkün hale geliyor.

boxfish01

Geçenlerde Second Screen Society üyelerine ücretsiz olarak sunulan servis ile farklı ikincil ekran deneyimleri ile kullanıcıların karşısına çıkmak mümkün:

  • Twitter’daki trending topic gibi TV’deki trending topicleri belirlenebilir
  • Kurulan alarmlar sayesinde herhangi bir keyword bir kanalda geçtiğinde uygulamaya ve kullanıcıya bilgilendirme yapılabilir
  • Yayında geçen popüler kelimeler ile bir konu belirlenip bu konunun sosyal medya ile entegrasyonunun da yapılma şansını sağlıyabilir. Böylelikle arada her zaman olan Tv – Twitter (Sosyal Ağ) kopukluğu da engellenmiş olur.

Servis, sıradışı ikincil ekran uygulamaları konusunda oldukça cazip gözükmesinin yanısıra, derinlemesine düşünüldüğünde reklam firmaları, payTV vb firmalar içinde kullanıcı eğilimleri ve trend topicler ile ilgili önemli analizler yapmayı sağlayan bir data feed olarak görülebilir.

Not: Boxfish API 30 günlüğüne bedava kullan isterseniz siteye girip şu promo kodu kullanabilirsiniz: 2NDSCR

Share.

About Author

1 Yorum

  1. Speech recognization bu kadar gelişmişken yapılması en mantıklı hamleydi. Altyapısını tahmin etmek hiç de zor değil, belli bir program info’ya bind edilmiş keywordler’in ve hit sayılarının basit bir DB’de saklanması iş görür. Pek çok şirket yapacaktır bu gerçekleştirimi. Image processing kullanılarak da farklı bir varyasyona gidilmesi işten bile değil. Teşekkürler bilgiler için.