2015 trendleri yazımızda bu yılın önemli konularından birinin de TV rating kaosu olacağını söylemiştik. 2015’in başlamasıyla birlikte Tv rating’leri çözümsüzlüğüne yeni bir tartışma daha eklendi. CNBC, gün içi programlarının izlenme oranları için 2015 4. çeyrekten itibaren Nielsen’i kullanmayacağını açıkladı.

CNBC gün içi yayın akışı genelde iş dünyası ve finans programları ile ilgili olduğundan, Nielsen’in ölçüm tekniklerinin yetersiz kaldığını söyleyen Mark Hoffman, 4. çeyreğe kadar kendi ölçüm sistemlerini yaratıp reklam fiyatlandırmalarında bu metriklerin kullanılacağını duyurdu. CNBC’nin kararının arkasında iki büyük etken var:

1) Gün içinde toplu halde izlenilen CNBC, Nielsen sistemine düşük izlenme oranları şeklinde yansıyor. Kanalı takip eden finans ve iş dünyasının gün içinde yanlış izleyici kitlesini ölçümlemesi, ev dışı izlenme oranlarını sağlıklı bir şekilde yansıtamaması da CNBC tarafından bir sorun olarak nitelendiriliyor.

2) 25-50 yaş aralığı çalışan kesime hitap eden gün içi yayınlarını izleyen bu kesim, yeni eklenen dijital dağıtım kanalları sayesinde yayınları TV yerine streaming ile izlemeyi, ya da catch-up olarak izlemeyi tercih ediyor ve bu rakam izlenme oranlarına yansımıyor.

Nielsen’in ölçüm sisteminden rahatsız olan sadece CNBC değil. Yine hedef kitlesi çocuklar olan Viacom, sahip olduğu MTV, Nickelodeon kanallarının izlenme oranlarının çok daha farklı kanallara kaydığını, bu yüzden Nielsen’in sağlıklı sonuçlar vermediğini vurguluyor. Düşük izlenme oranları da bu kanalların reklam karlarına büyük darbe vuruyor. Peki sizce Viacom’un bahsettiği yeni dağıtım kanalları nelerdir? Tabiki tabletlerde Viacom içeriğine ulaşan çocuklar! Aynı zamanda gençler arasında da takip edilen diziler, alışkın olduğumuz lineer TV’den çok catch-up ve streaming şeklinde izleniyor ve Nielsen ölçüm radarından kaçmış oluyor. Bu sebeplerden dolayı Viacom da, CNBC gibi kendi ölçüm sistemlerini kullanmak için çalışmalara başladığını duyurdu.

Genç nüfus, mobil nesil, niche konular artık lineer TV limitini aşarak dijital dağıtım ile istediği içeriğe istediği yerden ulaşabiliyor. Bu yüzden Nielsen’i 2015 yılında oldukça zor günler bekliyor. Peki sizce önümüzdeki yıllarda çalışan ve ekomoyi ayakta tutan kesin bu çocuklarımız ve gençlerimiz olduğunda, Nielsen ne yapıyor olacak? 2015 belki de Nielsen’in önümüzdeki 10 yıl içindeki en kolay yılı olacak!

Share.

About Author

Comments are closed.