Smart TV’ler, hybrid uydu alıcıları (uydu+IP), Bluray oynatıcılar v.b. cihazların internete bağlanma yetenekleri (connectable) olmasına rağmen kaçta kaçının “connected” olduğu küresel anlamda en çok merak edilen konulardan biri. (Bu konuda bilginiz varsa yorum olarak paylaşın lütfen)

Genel olarak piyasanın şartlarına, sunulan servislere, yaşam tarzlarına göre değişkenlik göstermekle beraber,  gerekli donanıma sahip olan cihazlar arasında gerçekten online olanların oranının çok da yüksek olmadığı biliniyor. Tabiatıyla, hem servislerin kullanımını yaygınlaştırmak, hem de ARPU’yu artırmak için Netflix benzeri OTT servislerinin, pay-TV operatörlerinin, telcoların ve neredeyse video değer zincirindeki tüm şirketlerin ortak amacı bu oranı arttırmak.

Birçok cihazda internet bağlantısı temel işlevinin yanında ek bir fonksiyonu yerine getirdiği için internet bağlantısının nasıl yapılacağının ayrıca promote edilmesi icap ediyor. Örneğin Smart TV’ye bağlı STB’dan veya kablo/karasal sinyalden TV yayınına ulaşan son kullanıcı, eğer özel ilgi alanına girmiyorsa TV’yi internete bağlama ihtiyacı duymuyor. (Ben de televizyomu satın aldıktan aylar sonra TV’de youtube izlemek için modeme bağladım) Benzer şekilde hybrid uydu alıcılarını/Bluray oynatıcıları online hale getirmek için evin hanımlarının pek de hoşuna gitmeyecek bir takım kablolama vs. yapmak gerekiyor. IPTV alıcılarında ise bu bağlantı bir zorunluluk olduğu için, IPTV servislerinin yaygınlaşmasında ufak da olsa bir engel olarak servis sağlayıcıları düşündürüyor çünkü modem ile STB arasında uzun kablo çekilmesi gerektiğinde caydırıcı olabiliyor.

Türkiye özeline bakarsak Digiturk birkaç ay önce lansmanını yaptığı Digiturk IQ cihazlarının VOD portalına erişebilmesi için çeşitli alternatifler sunuyor. Bunları özetlersek;

  • Geleneksel şekilde, STB ile modem arasında ethernet kablosu çekmek suretiyle
  • (5 GHz) Kablosuz erişim noktası kullanmak suretiyle (modem ve STB arasındaki mesafe ve engeller izin verdiği ölçüde)
  • Elektrik şebekesi üzerinden veri aktarımı yapan Homeplug (PLC) cihazları ile (elektrik şebekenizin kalitesine göre performans değişkenlik gösterebiliyor)

Bu seçeneklere ek olarak son dönemde artık Smart TV ve yeni nesil STB’larda giderek yaygınlaşmaya başlayan gömülü Wifi seçeneği var. 802.11n destekli bu seçenek ile herhangi bir ek donanıma ihtiyaç olmadan modem ile kablosuz iletişim sağlanabiliyor.

Özetle, OTT servislerinin yaygınlaşması ve trafiğinin artması için OTT-ready cihazlarının internete bağlanmasının daha zahmetsiz hale  getirilmesi içerik sağlayıcılar-platformlar ve servis sağlayıcıların elbirliğiyle çözmesi gereken bir problem gibi duruyor.

Share.

About Author

2 yorum