Internet ile ilgili bir mevzu bahis oldugunda gerçek zamanlı projelerden ya da stratejilerden bahsetmemek internetin esas olan gücünden yararlanamayacağınız anlamına gelir. işte dün bu anlam karmaşasına son verecek David Meerman Scott tarafından gerçekleşen ve kapital tarafından organize edilen bir seminere katıldım.

Meksikalı işçilerin “OAKLEY” gözlükleri takarak hapis kaldıkları madenden çıkmasından başlayıp, Boston’lu bir dişcinin sarı sayfalara para vermekten kurtulup kendine özel yaptığı e-book ile nasıl yıllık 150bin dolar cirodan 1 milyon dolar üzeri ciroya ulaştığını anlatarak başladı David. tüm bunların nasıl anlık ve buzz yaratıp, şirketlerin aylarca üstüne kafa yorduğu marketing planlarına baş kaldırdığını iyicene anlamış olduk. bir internet vatandaşı olarak (yok yok digital immigrant olacak kadar yaşlı değilim 🙂 ) internetin yada 212.254.20.15 (IP’nin) gibi rakamların pazarlama dünyasında ne gibi değişikliklere yol açtığını tartışmaya kalksak bir çok etkileşim paylaşabiliriz. Ancak bunların en önemlisi müşteri ile gerçek zamanlı etkileşimlerdir.

Gerçek zamanlı etkileşimlerin en önemli özelliği çok belli olan reklam kampanyalarının aksine herhangi bir içeriğe yedirilerek insanların alt beynine hitap edebilme kabiliyetidir. Bu sayede algısı açık olan kitleye markanın yerleşmesi ya da gidip reklamı yapılan ürünün satın alınması daha hızlı oluyor.

Real Time Marketing:

Olay -> anında karar -> medya/mecra -> Satış ya da bilinirlik.

Herkese kolay gelsin.

@emrecinar, @dmscott

Share.

About Author

Comments are closed.