Digiturk, TV Anytime & Anywhere konseptli  servisleri Digiturk IQ ve Digiturk Play’in tanıtımlarını dün bir basın toplantısıyla gerçekleştirdi. Zaten bildiğiniz gibi bir süredir reklam ve tanıtım kampanyası çeşitli mecralarda devam ediyordu.

Bu servisleri tivilogy farkıyla önümüzdeki dönemde detaylı olarak inceliyor olacağız. Şimdilik kısa bir açıklama ile yetinelim.

Digiturk IQ:  Connected STB ile sunulan TV Anytime servis platformu. HD özellikli Digiturk IQ cihazı ile HD ve 3D içeriklere  uydu üzerinden erişmek mümkün. Canlı yayına ek olarak  internet üzerinden OTT servislerine (Seç İzle ,Tekrar izle, youtube, interaktif uygulamalar vb.) erişim sağlanacak. IPTV teknolojisi Tivibu Ev ile arasındaki en büyük fark, video içerikler managed bir network üzerinden değil open internet üzerinden sunuluyor olacak. Ayrıca,  stream edilen video içerikleri internet aboneliğiniz kotalı ise kotanızdan düşecek. Zaten Digiturk de kotasız internet kullanımını öneriyor.

Digiturk Play: Digiturk Play,  web, iPhone ve iPad üzerinden Digiturk içeriklerine erişim sağlayan multi-screeen servisi. Sadece evde değil, online olabildiğiniz her yerde TV izlemenize olanak sunan bu proposition ile 4 ekranda da Digiturk içeriği (özellikle Lig TV) mevcut hale gelmiş oluyor.

Konuyla ilgili haber bağlantılarına buradan ve buradan ulaşabilirsiniz.

 

Share.

About Author

2 yorum

  1. U. Boynudelik on

    Çok güzel bir soru Kürşat, teşekkürler!  Digiturk SSS bölümünde seç izle içeriklerin 
    kotadan  yaklaşık 500 MB düşeceği ifade ediliyor. O halde bitrate şöyle hesaplanır: 500 MByte = 500 * 8 Mbit = 4000 Mbit, İçeriğin toplam büyüklüğü saatte 4000 MBit olduğuna göre ortalama bitrate=4000 MBit / 3600 sn = 1,137 Mbps. Şimdilik bunu park edelim.
    Digiturk IQ abonesinin aynı zamanda TTNET Netlimitsiz abonesi olduğunu düşünelim. Bu abonenin aylık download miktarı  50 GB’i geçtiği takdirde, adil kullanım kotası gereği TTNET hızını 1 Mbps’a düşürecek.  Bu çerçevede, Digiturk’ün Adaptive BitRate Streaming kullandığını, yani kullanıcının anlık bağlantı hızına göre bitrate’in dinamik olarak değiştiğini farzedersek kotayı aştıktan sonra OTT TV içeriğin kalitesinin düşeceğini tahmin edebiliriz. Örneğin, torrent, web surf, video izleme için 20 GB kullanan bir kullanıcı kotayı aşması için Digiturk IQ ile internet üzerinden tahmini 60 saatten fazla video izlemesi gerekir.

    İlerleyen günlerde Digiturk ve TTNET yöneticilerin bu konuda masaya oturup pazarlık yapacağını bekleyebiliriz.