Daha önce OTT konusunun sadece telekom operatorleri, Pay TV şirketleri için değil diğer alanlarda faaliyet gösteren firmalar için de önemli olduğunu söylemiş, dünyadan bunun çeşitli örneklerini gösteren yazılar da yayınlamıştık (1) (2). İngiltere’de bu konuda özellikle büyük süpermarket zincirlerinin farklı ortaklıkları ve OTT servisleri mevcut. Bu örneklere son olarak Clubcard TV ile Tesco eklendi. Daha önce Blinkbox’ı satın aldığını duyurduğumuz Tesco, ClubcardTV servisi ile loyaty card sahiplerine ücretsiz film ve catch-up servisi olan ClubCardTV’yi devreye aldı.

Clubcard TV is a ‘thank you’ to our customers – there are no charges, contracts or subscriptions.

Önerilen servis, ekstra ücret ödemeden tüm içeriği Tesco kullanıcılarına sağlamakta. İçerik olarak incelendiğinde ise Warner Bros vb anlaşmalar sayesinde çöp içerik karşımıza çıkmamakta. Şu anki içerik Blinkbox’ın eskiden sunduğu bedava içeriklerden oluşmakta. (Netflix’in son dönemlerde premium içerik için yaptığı harcamaları düşündüğümüzde, free olarak lanse edilen yeni bir açılım için mantıklı bir hareket) Şu anda PC/tablet ile verilen servis ileride connected diğer cihazlarda da yerini alacak. Blinkbox’ın Smart TV ve STB cihazlarındaki teknik tecrübesi ile ileride Tesco’nun tüketicği elektroniği cihazları satın almasında ClubcardTV zorunluluğunun getirilmesi, bu servisin daha hızlı yaygınlaşmasını arttıracağı gibi kullanıcıların diğer büyük marketlerden aynı fiyata bu tip cihazları almak yerine Tesco’dan alma kararlarında önemli bir belirleyici etken olacak, aynı zaman Tesco’nun da rakiplerine göre farklılaşmasını sağlayacak.

Farkılaşma ve yeni bir servis sunma yanında, Tesco bu servisten film sırasında ve öncesinde reklamlar ile getiri sağlama peşinde. İngiltere’deki yaklaşık 16 milyon Tesco loyalty card sahibi ile muazzam bir müşteri potansiyeline de hitab etmekte. Servisi kullananların yaygınlaşmasından sonra reklam ücretleri pazarlığında Tesco’nun büyük bir pazarlık gücünün olacağı aşikar. Servisin başlaması ile Kellogg’s, Colgate ve Danone reklam anlaşmalarını yapmış durumda.

Önceki yazılarımızda bir sonraki adım olarak sunduğumuz konuları şöyle bir hatırlayacak olursak, ClubcardTV ile izleyeceğiniz filmler ile Tesco kendine çok değerli bir veri toplama aracı da sağlamış oluyor. Yaratılan “return channel” Tesco’nun kişinin ilgisine yönelik reklamları sunmasını sağlayacaktır. Bir sonraki adımda ise şunu düşünün: “ClubcardTV le bir film izlerken çıkan reklamlar ve yanlarında bu ürünü Tesco’dan şimdi almak için kırmızı tuşa basın” ibaresi ve siparişin kapınıza gelmesi. Ya bir sonraki adım?…

Share.

About Author

Comments are closed.