Televizyon salonunuzun köşesinde elektromagnetik spektrum uzerinden dağıtılan çeşitli frekansları yakalayan ve onları sizin için deşifre eden bir cihaz olarak ortaya çıkmıştır. Bugünlerde daha çok kablolu ve uydu uzerinden işleyen bir sistem ile hayata devam ediyor. Günümüze  kadar televizyon birçok evrim geçirse de son zamanlarda yaşadığımız gibi teknik, alışkanlık, külturel değişiklikler gibi birden fazla değişime ilk defa uğruyor.

İnsanlar TV’den bahsettikleri zaman genel olarak televizyon yayıncılığının fizik mümkün kılan iletişim ortamından bahsediyorlar. Bizim yasadigimiz medeniyette sürebilir formlar düzinelerce olabilir olsa da, esas olarak bir yaşadığımız dönemde televizyon platformu haberler, sit com’lar, reality TV şovlar, spor programlari, filmler ve binlerce başka içeriğe ev sahipligi yapan bir eğlence biçimi olarak göze çarpıyor.

Fakat şimdilerde bu düzen tamamen değişiyor yüz yaşını doldurmadan köklü bir değişikliğe uğruyor televizyon. Bir çok ortam gibi web’in ve internetin etkisiyle kendisine 18’lik bir yüz elde edecek. En azından gelişmiş ekonomilerde ve TV yenileme sıklığı belirli oranda düşmüş ülkelerde TV deneyimi tamamen değişiyor. Alışıla geldiği gibi TV’ler salonda duran sağır ve iletişimsiz değil artık sahibiyle iletişime girebilen yeni eğlence ortamları oluyor. TV’nin kendisi de tanımı da değişiyor…

İçerik sahiplerinin, servis sağlayıcıların ve girişimcilerin bu değişikliği iyi anlayıp ayak uydurmaları gerekiyor aksi takdirde TV 1.0’da elde edilen başarılar başarısızlık olarak geri dönecektir.

Eski TV Yeni TV
Tek Başına TV Cihazlar Topluluğu
Yayıncı Sosyal ve Katılımcı
Merkezleşmiş Tekeller Dağıtılmış Pazaryerleri
Ekonomi Kıtlığı Ekonomi Bolluğu
İçerik Merkezli Kullanıcı Deneyimi Merkezli

 

 

Share.

About Author

Comments are closed.