Finansglobal’in haberine göre ev sineması sektöründe %70’luk pazar payı  ile lider konumdaki Tiglon halka arz planlıyor.

Tiglon, dünya sinema endüstrisinin devleri Warner Home Video, Walt Disney, Tweentieth Century Fox, Sony Pictures ve BBC’nin Türkiye lisansörlüğünü yapıyor. Geçen yıl 68 milyon TL ciro yapan şirket , bu yılın sonunda 90 milyon TL ciro yapmayı hedefliyor.

1999 yılında kurduğu Tiglon’da Genel Müdür olarak görev yapan Kemal Kaplanoğlu’nun verdiği bilgiye göre ev sinemasında DVD’nin payı %70, Blu-Ray %10 iken VCD ise %20 civarında.

Buraya kadar olan kısmı birçok internet sayfasında bulabileceğiniz kısmıydı.

Benim beklentim halka açılma planları yapan Tiglon’un stratejileri arasında içeriklerinin internet üzerinden aktarımı ile ilgili planlarını duymaktı.

Öncelikle bahsi geçen formatların hepimizin hemfikir olacağı gibi ürün yaşam döngüsü eğrisindeki yerleşim şu şekilde

  • VCD: Decline (Birkaç sene içinde VCD tamamen ortadan kalkması bekleniyor)
  • DVD: Maturity (Artık iyice yaygınlaşan, fiyatları düşen DVD formatı Blu-Ray’e el verdi, önümüzdeki yıllarda payını koruyacaktır)
  • Blu-Ray: Growth Blu-Ray formatı çözünürlük olarak çok tatminkar olsa da yeni bir oynatıcı satın alma ihtiyacı ve halen görece yüksek fiyatları nedeniyle yaygınlaşmakta zorlanıyor.)

Önümüzdeki yıllarda artan genişbant kapasitesi, yeni yakınsama teknolojileri ve hızlı büyüyen connected cihaz oranı ve çeşitliliği  düşünüldüğünde DVD, Blu-Ray vb. disk satışının yerini çoklu-cihaz üzerinden izlenebilecek OTT streaming’in alacağını öngörüyoruz. Tiglon’un satış kanalları kadar yatırım yapması gereken başka bir alan da OTT servisleri sunmasına imkan sağlayacak altyapı yatırımları olabilir.

 

Share.

About Author

Comments are closed.