Mobil ürünlerin ve penetrasyonun yükselen ivme ile devam ettiği günümüzde gerçekten yaratıcı uygulamalar üretiliyor. Kullanıcıların beğenisini kazanmak ve bir o kadar da kullanışlı olmasını sağlamak gerçekten de zor. Ancak 8 Haziran’da açıklanan Evernote’ın Peek aplikasyonunu yaratan ekip birçok deneyimi ortaya koyarak eğlenceli bir uygulama geliştirmiş.

Öncelikle Evernote birçok platformda çalışan bir not tutma uygulaması. Özellikle saklamak istediğiniz makaleler,başlıklar ve URL’leri bulut ortamında kaydedip size ait olan her platformda var olan bir çalışma. Çoğu iPhone kullanıcısının hali hazırda kullandığı bir uygulama esasında.

Gelelim iPad’e… fazla söze gerek yok, Apple daha iyisini yapana kadar en iyi tablet ta kendisi. Gerek uygulama satın almak için hazırlanan gerekse kullanım kolaylığı iPad’i vazgeçilmez bir alet olmaya itiyor. Mobil platformlarda yapılan uygulamalarda, cihaza ve software’ın kapasitesine göre yapılan uygulamalar her zaman kazanıyor. Yani özet olarak şunu demek istiyorum: iPad aplikasyonu yapacaksanız mutlaka iPad’i kullanıp, kullanıcıların bu cihazı nasıl kullandığını kafanızda tasarlamanız gerekiyor.

Şimdi ise sıra Evernote Peek iPad uygulamasında… Uygulama iPad’in Japon banyolarında bulunan perdelerden esinlenerek yapılmış yeni akıllı kılıfından yararlanarak yola çıkıyor. App kullanıma açıkken, akıllı kapağın ilk dilimi hafiften kaldırdığınızda bilmece bildirmece tadında bir soru ile karşılaşıyorsunuz…. Örneğin, ABD’nin beşinci başkanı kimdir? gibi sorular… İkinci dilimi kaldırdığınızda ise sorunun cevabı ile karşılaşıyorsunuz. Tam anlamı ile cihazın etinden sütünden yararlanıp süper bir uygulama çıkarmışlar ortaya.

Endüstriyel tasarımı, mühendisliği ve yaratıcılığı bir araya getirince gerçekten tadından yinmeyo 🙂 Uygulama yapmış olmak için yapmamak gerekiyor. 360 derece düşünüp öyle yapmalı…

Share.

About Author

Comments are closed.