Alman Tüketici Elektroniği Ticaret Birliği, Concentra Marketing Research’e Smart TV kullanımı ve satın alımı üzerine bir anket yaptırdı. Ankette Almanya’da 1.000 hane ziyaret edilirken, diğer 8 ülkede 7.000 haneye ulaşıldı.

Smart TV sahiplenme rakamlarında Fransızlar %42’lik oran ile birinci olurken, Türkler %40’lık sahiplenme oranı ile ikinci oldular. Bu sahiplenme oranları sırasıyla %36 ile Polonyalılar, %34 ile Almanlar, %28 ile İtalyanlar, %26 ile İspanyollar ve Hollandalılar devam ediyor ve %21 ile İngilizler son sırada yer alıyor.

Sahiplenme oranlarına göre cihazların internete bağlanma oranı da şaşırtıcı: %21 oranla sahiplenmede sonuncu olan İngilizler, %86 ile internete bağlanmada birinci oldular. %79 internete bağlanma oranı ile Fransızlar ikinci, %76 ile Hollandalılar üçüncü olurken, %73 ile Türkler dördüncü sırada yer alıyor. Almanlar ise %58 bağlanma oranı ile son sıradalar.

Bu anketlerde öne çıkan en önemli veri ise, Türklerin TV satın alımlarında cihazın Smart fonksiyonu olmasının karar verici etken olarak belirlenmesi oldu.

Share.

About Author

2 yorum

  1. Uygar Selam,

    Kullanım oranının bu raporda yüksek çıkması çalışma yapılan kümenin küçüklüğünden ortaya çıkıyor. Ben Türk kullanıcısının bu rakamlarda olmasa da hane halki TV kullanımından ve ülkedeki gayrisafi milli hasılanın başka eğlence kaynaklarına uygun olmadığından listenin ilk 3’ünde olacağını düşünüyorum.